Імунна відповідь на вакцину є захисною, її дію не можна розвернути або відмінити. Побічні ефекти після вакцинації від COVID-19, які виникають у частини людей, не є індикатором того, що вакцина містила якісь шкідливі речовини і організм людини потребує детоксикації. Побічні ефекти (наприклад, головний біль, біль у м’язах, озноб, нудота та інші) є нормальними ознаками того, що організм людини, яка отримала вакцину, виробляє захист.
У мережі поширюються схеми «поствакцинального детоксу» після щеплень від COVID-19, в яких «експерти» рекомендують приймати ванни з англійською сіллю, провести детокс кишечника, перейти на спеціальну дієту, вживати низку біодобавок і створити «атмосферу підвищених вібрацій» для «відновлення» ушкоджених мРНК-вакцинами генів.
Деякі користувачі мережі вважають, що «потенційну шкоду» вакцинації від COVID-19 можна зменшити за допомогою спеціальної детоксикації. Однак таке переконання докорінно помилкове. Вакцини від COVID-19 є безпечними та ефективними, вони дозволені Всесвітньою Організацією Охорони Здоров’я (ВООЗ) для використання у надзвичайних ситуаціях. У ВООЗ запевняють, що існує ціла низка ефективних механізмів перевірки, які дозволяють гарантувати безпеку всіх вакцин проти COVID-19. «Як і у випадку з усіма іншими вакцинами, ВООЗ та органи регулювання здійснюватимуть безперервний моніторинг використання вакцин проти COVID-19, що дозволить гарантувати їхню безпеку для всіх людей, які отримують щеплення», – повідомляється на сайті організації. StopFake.org неодноразово писав про те, що затверджені вакцини від COVID-19 ретельно перевіряються і є безпечними, — вони не містить важких металів, фрагментів ВІЛ, ДНК малярії або будь-яких інших смертельно небезпечних інгредієнтів.
Побічні ефекти після вакцинації від COVID-19, які виникають у деяких людей, не є індикатором того, що вакцина містила певні шкідливі речовини і організм людини потребує детоксикації. Побічні ефекти, такі як втома, головний біль, біль у м’язах, озноб, нудота тощо, є нормальними ознаками того, що організм людини, яка отримала вакцину, виробляє захист. Центри з контролю та профілактики захворювань США (CDC) повідомляють, що прояви усіх цих побічних ефекти є короткостроковими і минають за декілька днів.
Серед офіційних рекомендацій CDC, ВООЗ та національних органів охорони здоров’я для полегшення побічних ефектів після вакцинації від COVID-19 немає жодних «детокс-схем». У CDC рекомендують консультацію з лікарем про прийом безрецептурних ліків, таких як ібупрофен, ацетамінофен, аспірин (тільки для людей віком 18 років та старше) або антигістамінних препаратів. Для зменшення болю та дискомфорту в місці уколу рекомендується нанести чисту прохолодну вологу ганчірку на уражену ділянку й тренувати руку, а для зменшення дискомфорту від лихоманки – пити багато рідини та легко вдягатися.
У коментарі для медичного журналу Medical News Today доктор Девід Шафран, голова педіатричного відділення K Health в Клівленді, штат Огайо, пояснює, що імунна відповідь на вакцину є захисною, і її не можна розвернути або відмінити, тому він рекомендує уникати недоведених і потенційно шкідливих «детоксикацій».
Жодні «схеми детоксу» не здатні зупинити процес дії вакцини, власне вироблення імунітету. Доктор Ян Масгрейв, молекулярний фармаколог-токсиколог з Університету Аделаїди в Австралії в коментарі для Factcheck.org пояснює, що більшість схем «поствакцинального детоксу» можуть бути небезпечними або не мати жодного сенсу. Наприклад, ванна з англійською сіллю діє як гіпертонічний розчин, витягуючи воду із організму. «Ваше тіло намагається розбавити концентрований сольовий розчин, у який воно занурене», — пояснює експерт, — «Але ось у чому проблема: він видалить воду, але не великі молекули. Вони не можуть пройти тканинні бар’єри у вашому тілі».
Рекомендація дотримуватися спеціальної дієти для детоксикації організму також безпідставна. Як писалося вище, не можна зупинити «роботу» вакцини. Крім цього, існує мало доказів того, що «детокс-дієти» справді виводять токсини з організму. У клініці Mayo рекомендують перед зміною свого раціону проконсультуватися з лікарем. «Детокс-дієти», які строго обмежують білок або вимагають голодування, можуть спровокувати втому. Тривале голодування може призвести до дефіциту вітамінів і мінералів», – йдеться на сайті клініки. Зневоднення також може бути проблемою.
Подібну неправдиву інформацію про різні «детокс-схеми», рекомендовані в мережі після вакцинації від COVID-19, неодноразово спростовували фактчекери Verifythis, Factcheck.org, Latestly та HealthLine.
Раніше StopFake.org спростовував неправдиву інформацію про те, що вірусів нібито не існує, вони виробляються клітинами людини для детоксикації.