Відповідно до закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної» в Україні можна видавати газети, журнали або кросворди будь-якою мовою, зокрема й російською, за умови друку аналогічного накладу українською мовою.
Користувачі соціальних мереж поширюють інформацію про те, що в Україні заборонили випуск газет, журналів та кросвордів російською мовою. Повідомляється, що «нововведення» нібито набуло чинності 16 січня 2022 року.
«З 16 січня злочинна Зе-влада в Україні забороняє випуск газет, журналів та кросвордів російською мовою», – пишуть користувачі.
Насправді інформація, що розповсюджується, не відповідає дійсності. В Україні ніхто не забороняв випуск газет, журналів або кросвордів російською мовою. З 16 січня в Україні набуло чинності положення 25 статті закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної» . Відповідно до неї, всі друковані засоби масової інформації в Україні мають видаватися державною мовою – українською. Водночас у цій статті вказано, що друковані засоби масової інформації можуть видаватися й іншими мовами.
«Друковані засоби масової інформації можуть видаватися іншими, ніж державна, мовами за умови, що одночасно з відповідним тиражем видання іноземною мовою видається тираж цього видання державною мовою. Усі мовні версії повинні видаватися під однаковою назвою, відповідати одна одній за змістом, обсягом та способом друку, а їх випуски повинні мати однакову нумерацію порядкових номерів і видаватися в один день», – йдеться у законі.
Тобто в Україні можна видавати газети, журнали чи кросворди будь-якою мовою, зокрема й російською, за умови аналогічного видання українською. Будь-якої заборони саме на російську мову в законі «Про забезпечення функціонування української мови як державної» немає.
Аналогічну інформацію про те, що в Україні можна публікуватися будь-якою мовою, написав у себе на сторінці у Facebook Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.
«Згідно із законом, друковані засоби масової інформації можуть видаватися іншими, ніж державні, мовами за умови, що одночасно з відповідним тиражем видання іноземною мовою видається тираж цього видання державною мовою. Усі мовні версії повинні видаватися під однаковою назвою, відповідати одна одній за змістом, обсягом та способом друку, а їх випуски повинні мати однакову нумерацію порядкових номерів та видаватися в один день», – написав він.
Можна припустити, що користувачі соціальних мереж прочитали лише першу частину 25-ї статті «Про забезпечення функціонування української мови як державної».
Раніше StopFake спростовував інформацію про те, що українці нібито подумують про переїзд до Криму заради чистої води.