Джерело: Юрій Бершидський, для The Insider
«Вести недели», схоже, так образилися на США за те, що минулого тижня Росія не отримала запрошення на «Саміт за демократію», що випустили сюжет, в якому Америку звинуватили в усьому, чому тільки можна: і в порушенні обіцянки не розширювати НАТО на схід, яку колись дали Михайлу Горбачову (The Insider вже писав про цей випадок підміни понять: насправді обіцянка стосувалася нерозміщення військових баз НАТО у східних землях Німеччини після її об’єднання), і в руйнуванні своєї ж демократичної системи (вустами ведучої телеканалу Fox News, супротивниці повсюдної вакцинації та носіння) масок), і навіть у планах розв’язати ядерну війну (це тому, що один сенатор-республіканець заявив, що не варто виключати можливість ядерного удару у разі військового нападу Росії на Україну).
А розпочав свій сюжет кореспондент Денис Давидов із такого твердження:
«Президент Байден — найгірший президент Сполучених Штатів із часів Другої світової, якщо вірити опитуванням. Співвітчизники звинувачують його через прорахунки у політиці, провал в економіці, не подобається, як він бореться з ковідом».
У США традиційно складають списки найкращих та найгірших президентів в історії — і за опитуваннями населення, і на думку професійних істориків. Але ці опитування ніколи не включають чинного президента в його перший термін: вважають, що поки термін не завершено, судити зарано.
Так, за опитуванням вчених, проведеним у 2021 році мережею кабельного й супутникового телебачення С-SPAN, найкращим президентом в історії виявився Авраам Лінкольн, найгіршим — Джеймс Бьюкенен, який обіймав посаду в 1857–1861 роках, а з усіх президентів XX–XXI століть найгіршим визнали Дональда Трампа.
Опитування громадської думки влаштовують інакше: неможливо очікувати від нефахівців обґрунтованої думки про кожного з 45 президентів, які завершили свої терміни. В опитуванні Gallup 2021 року респондентам запропонували оцінити 9 порівняно недавніх президентів, починаючи із Джона Кеннеді (чомусь за винятком Ліндона Джонсона та Джеральда Форда). У цьому опитуванні найкращим виявився Кеннеді, найгіршим — Річард Ніксон, який достроково пішов у відставку в ситуації, коли імпічмент був неминучим, а передостаннім — Трамп.
Втім, є думка, за якою Байден є найгіршим президентом в історії США. Але це особиста думка Дональда Трампа, саме так він висловився про Байдена на каналі Fox News.
Для оцінки роботи чинного президента у США існують рейтинги схвалення та несхвалення. Рейтинг Байдена справді невисокий, і якщо порівняти з рейтингами інших президентів до кінця першого року їхнього першого терміну, він поступається всім, окрім Трампа.
Порівняння рейтингів схвалення Дональда Трампа (сірий колір) та Джо Байдена (зелений)
Fivethirtyeight.com
1/1
Тож саме Трампа, а не Байдена, американці визнають найгіршим президентом повоєнних часів.
Говорячи про санкції щодо Росії, які США готові застосувати у разі військового нападу на Україну, автор сюжету заявляє:
«ДО ВІДКЛЮЧЕННЯ ВІД МІЖНАРОДНОЇ СИСТЕМИ БАНКІВСЬКИХ ПЕРЕКАЗІВ, ЯКОЮ ДАВНО ЛЯКАЮТЬ, МОСКВА ГОТОВА. ВІТЧИЗНЯНИЙ АНАЛОГ SWIFT ПРАЦЮЄ НЕ ПЕРШИЙ РІК».
Під аналогом SWIFT, вочевидь, мається на увазі створена Банком Росії «Система передачи финансовых сообщений», СПФС (українською – «Система передачі фінансових повідомлень»). Її почали розробляти у 2014 році, коли Європарламент ухвалив резолюцію, яка закликає у рамках санкцій через агресію проти України відключити Росію від SWIFT.
Відключення Росії від SWIFT призвело б до паралічу міжнародних розрахунків, різкого падіння курсу рубля, відходу з російського ринку зарубіжних інвесторів. І впоратися із цим СФПС навряд чи допоможе. На сайті Центробанку опубліковано повний перелік банків-учасників системи; більшість із них російські, чимало білоруських, є представники Вірменії, Казахстану, Киргизії, Таджикистану, а також Абхазії та Південної Осетії. І навіть один швейцарський банк та один німецький. Ось тільки німецький банк називається «ВТБ банк Європа», а швейцарський – «Газпромбанк». У разі впровадження санкцій під них, найімовірніше, потраплять і ці дочірні структури російських банків, тобто зв’язки Росії із міжнародною фінансовою системою підтримувати не вдасться.
Цікаво, що 9 грудня 2021 Lenta.ru стверджувала: «у списку на сайті ЦБ серед інших вказані турецький, французький, японський і шведський банки». Станом на 14 грудня жодного представника цих країн у переліку немає.
Джерело: Юрій Бершидський, для The Insider