W sobotę 11 grudnia w Łucku miało miejsce spotkanie wiceministrów spraw zagranicznych Polski, Ukrainy i Litwy – Marcina Przydacza, Mykoły Toczyckiego i Mantasa Adomėnasa w ramach Trójkąta Lubelskiego. Głównym tematem rozmów były kwestie bezpieczeństwa trzech państw, zwłaszcza w obliczu kryzysu wywołanego przez reżim Aleksandra Łukaszenki na Białorusi. Jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy: „Mykoła Toczycki, Marcin Przydacz i Mantas Adomenas szczegółowo omówili sytuację bezpieczeństwa w regionie w warunkach kryzysu migracyjnego na granicach UE z Białorusią oraz eskalacji militarnej Rosji w pobliżu granicy państwowej i na czasowo okupowanych terytoriach Ukrainy, współpracę z UE i NATO – aby skutecznie przeciwdziałać zagrożeniom hybrydowym i zapobiec nowej fali rosyjskiej agresji na Ukrainę”.
W tym kontekście, oprócz kryzysu migracyjnego, warto przypomnieć także ostatnie doniesienia firmy Mandiant, która powiązała ataki cybernetyczne na skrzynki mailowe i profile w mediach społecznościowych polskich polityków z hackerami pracującymi dla reżimu Łukaszenki.
W świetle tych informacji szczególnej doniosłości nabiera fakt podpisania przez strony Trójkąta Lubelskiego Wspólny Plan Działania na rzecz Zwalczania Dezinformacji na lata 2022-2023. Zakłada on między innymi opracowanie wspólnych mechanizmów reagowania na rosyjskie kampanie destabilizacyjne.
Trójkąt Lubelski to inicjatywa Polski, Ukrainy i Litwy podjęta na spotkaniu w Lublinie 28 lipca 2020 roku, w którym uczestniczyli ministrowie spraw zagranicznych Dmytro Kuleba, Linas Linkevičius i Jacek Czaputowicz. Ówczesny szef polskiej dyplomacji powiedział wtedy „Przyjęliśmy dzisiaj deklarację, trzeba to wyraźnie powiedzieć, gdzie określamy cele i ramy współpracy. Jest to format niesformalizowany w tym sensie, że nie ma jakiejś instytucji, natomiast zobowiązaliśmy się do regularnych spotkań, wymiany informacji, powołania oficerów łącznikowych w MSZ-ach. Zobaczymy jaka będzie reakcja innych naszych partnerów w naszych rządach, w innych resortach. Na ile (inne resorty – red.) znajdą tutaj pozytywne aspekty i użyteczność tego formatu. Na pewno Ministerstwo Obrony Narodowej poprzez samą brygadę (LITPOLUKRBRIG – red.)jest zainteresowane tą współpracą. MSZ i ta koordynacja polityki zagranicznej, wymiana informacji jak najbardziej też. My mamy tutaj przede wszystkim, i to jest podstawa naszej współpracy między ministrami, podobne postrzeganie stosunków międzynarodowych, przede wszystkim zagrożeń dla bezpieczeństwa w tej części Europy. Dlatego bardzo łatwo nam dojść do porozumienia. Wiemy, jaką politykę należy prowadzić. Pewne idee zostały już wymienione. Mam nadzieję, że kolejne spotkanie odbędzie się, jeśli pan minister Dmytro Kułeba podtrzyma zaproszenie, w Kijowie. Myślimy też o stworzeniu współpracy, by przeciwstawić się dezinformacji i reinterpretacji historii ze strony Rosji. Myślę, że to jest dobra podstawa współpracy między MSZ-ami”.
Widać więc wyraźnie, że przeciwdziałanie rosyjskiej informacji od początku wpisywało się w założenia inicjatywy.
Niedługo po spotkaniu w Łucku szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch poinformował na Twitterze, że 20 grudnia w Kijowie odbędzie się spotkanie prezydentów Polski, Litwy i Ukrainy – Andrzeja Dudy, Gitanasa Nausedy i Wołodymyra Zełeńskiego w ramach Trójkąta Lubelskiego. Będzie to pierwsze fizyczne spotkanie inicjatywy na poziomie głów państw. Na początku grudnia miało miejsce spotkanie wirtualne trzech prezydentów, podczas którego solidarnie potępili oni ataki hybrydowe ze strony Moskwy i reżimu w Mińsku. Wezwali także do zaostrzenia sankcji przez społeczność międzynarodową i przedstawili oczekiwania deeskalacji i wycofania wojsk z granicy rosyjsko-ukraińskiej przez Kreml.
Jak zaznaczył Kumoch, planowana „wizyta prezydentów Polski i Litwy to także wyraz wsparcia dla Ukrainy w obliczu rosyjskich nacisków i prowokacji. Oba Kraje – Polska i Litwa – popierają integrację euroatlantycką Ukrainy”. Dano temu wyraz także podczas wirtualnego spotkania – prezydenci Duda i Nauseda wyrazili poparcie dla unijnych i euroatlantyckich aspiracji Ukrainy.
PMB
Źródła:
Przypominamy, że za pomocą darmowego narzędzia, jakim jest Tłumacz Google (Google Translate), możliwe jest przetłumaczenie tego tekstu na ponad 100 języków.