ФСБ РФ 13 грудня повідомило про затримання у 37 регіонах Росії 106 прихильників українського неонацистського угруповання «МКУ». Ця новина облетіла російські медіа: РИА Новости, Газета.ру, Лента.ру тощо. Вєсті у своєму сюжеті стверджують, що організацію нібито курують спецслужби Києва. За підрахунками російського ТАСС, з весни було затримано понад 60 учасників цього угруповання. Про «МКУ» та її зв’язки з Україною ФСБ почала повідомляти з початку 2021 року. Але, крім згадок у російських медіа, про організацію й досі нічого не відомо, а затримання її «учасників» не схожі на реальні. Пояснюємо звідки взявся цей фейк і навіщо це Кремлю.
Джерело: Вести.ру
Російські ЗМІ на основі прес-релізів ФСБ упродовж усього 2021 року публікували заяви про те, що нібито українське неонацистське угрупування «МКУ» почало діяти на території Росії. Діяльність організації російські спецслужби зв’язали з дніпрянином Єгором Красновим. Російське видання Взгляд у своїй статті «Російських дітей та пенсіонерів атакують із Дніпропетровська» розповіло про цілу низку спецоперацій, які нібито українська влада розгорнула для «ведення гібридної війни проти Росії». Серед них є згадка про «МКУ». Але в самій Україні про існування подібного угрупування ніхто до цього навіть не чув. Відео жорстоких катувань та вбивств, які приписують «МКУ», знайти теж не вдалося — є лише декілька компіляцій та скріншотів, походження яких не є переконливим. Всі посилання на начебто факт існування цієї організації належать виключно російським ЗМІ.
У січні видання Аргументи і Факти заявляло про те, що організація «МКУ» є частиною підривної діяльності України на території Росії. У статті «Український фронт протесту. Як СБУ розкручує невдоволення у Росії» видання розповідало, що «МКУ — це створена в 2018 році в Україні організація неонацистського типу під назвою «Маньяки. Культ убивць». Їхня ідеологія побудована на прагненні вбивати осіб, які ведуть асоціальний спосіб життя та осіб неслов’янської зовнішності (безпритульні, алкоголіки та наркомани, трудові мігранти тощо).
Вже на початку березня 2021 у Воронежі відбулося затримання радикально налаштованих молодиків, які нібито належали до лав угруповання. Проте, як встановив StopFake, всі троє були громадянами РФ та членами однієї з російських націоналістичних організацій, а не уявної української «МКУ». Ніякого відношення до України вони звісно ж не мали, про що самі і розповіли StopFake. Цю ж версію тоді підтвердили і російські правоохоронці – мовляв, всі затримані є місцевими, по зв’язки з україною нічого невідомо. У квітні російське РБК в одному з відеосюжетів розповідало, що ФСБ нібито затримала прихильників українських неонацистів, які планували вибухи та напади вже у дев’яти містах Росії. Ще декілька епізодів затримань активістів руху, названого «МКУ», відбулися влітку у російському Білгороді на фоні заяви секретаря Ради безпеки Росії Миколи Патрушева про «вилазки українських неонацистів до сусідніх країн».
«Приклади – перед очима. На Україні у 2014 році зовнішні сили для насильницької зміни влади зробили ставку на неонацистів – і сьогодні ми бачимо, як вони фактично диктують владі свою волю і навіть роблять вилазки до сусідніх держав. Наприклад, вони були помічені та нейтралізовані владою у Білорусі», – заявив Патрушев 24 червня 2021 року на дев’ятій Московській конференції з міжнародної безпеки. Якщо секретар Ради безпеки Росії таким чином бачить події української Революції Гідності, то не слід дивуватися тому, чого він очікує від України.
В рамках цього наративу 2 грудня ФСБ заявила про затримання нібито українських диверсантів на чолі з агентом Служби безпеки України Зіновієм Ковалем, які проводили збір інформації для диверсійної діяльності. Але того ж дня цей фейк було офіційно спростовано українською стороною. «Подібні заяви ФСБ РФ слід розглядати виключно через призму гібридної війни, в якій інформаційна пропаганда та розповсюдження фейків відіграють важливу роль», — повідомило СБУ.
Всі намагання Кремля зобразити Україну «державою терористів» виявляються марними. Тому епізоди з затриманням членів «української «МКУ» стають дедалі масовішими. Цього разу ФСБ повідомило про викриття аж 106 її членів, які перебували у 37 регіонах Росії. Мабуть, на думку пропагандистів, це повинно створити суспільний резонанс та привернути увагу до «глобальної загрози», яка нависла над росіянами.
Саме відео затримання у різних форматах шириться телеграм-каналами та російськими ЗМІ: ТАСС, kotsnews. Цього разу російські спецслужби виявилися кмітливішими і вирішили не повідомляти імена затриманих, щоб не вийшло звернутися до їхніх родичів та друзів за коментарем. Самі обвинувачені анонімно дають дуже узагальнені свідчення. На відео немає ніяких ознак того, що затримані якось можуть бути пов’язані з українським неонацистським угрупованням, під час обшуків будь-яких натяків на всюдисущне «МКУ» теж не було. У повідомленні сайту 78.ru з Сант-Петербургу видно, що на одну з подібних операцій приїхали чомусь вже не представники ФСБ, а поліції Росії.
Сюжети про «МКУ» стають дедалі схожі на спробу поширення «глобальної екстремістської загрози з сусідньої ворожої країни». Зрештою, учасники затримань справді можуть мати зв’язок з будь-якою з місцевих націоналістичних груп, яка не обов’язково повинна мати відношення до України. В самій Росії зараз налічується багато таких організацій. Так, у 2020 році стаття 282(прим.1) Кримінального Кодексу, яку традиційно насамперед застосовують до учасників ультраправих угруповань, була застосована у шести вироках проти 20 осіб з різних регіонів Росії – Калінінград, Астрахань, Томськ.
Раніше «Новая газета» та «BBC» зазначали, що про зв’язок з «МКУ» говорив «Етнічний національний рух» (ЕНО), який об’єднує російських націоналістів. В «ЕНО» стверджували, що «МКУ» — це «група підлітків, захоплених насильством, яка не пов’язана з Україною». Але у ФСБ зацікавлені у подачі цієї теми саме через призму загрози «бандерівців, фашистів та ЦРУшників». Тож затримання «українських неонацистів» в Росії стало новим трендом.
Автор: Олександр Замковой