Джерело: Рід Стендіш, для RFE/RL (переклад  Крым.Реалии)

Як засвідчило недавно проведене дослідження, з часу появи смертоносного вірусу в китайському місті Ухань два роки тому Китай і Росія поширюють дезінформацію та пропаганду про походження вірусу COVID-19, не доведену ефективність способів лікування захворювання та вакцин, щоб викликати симпатію до себе зарубіжної аудиторії та підірвати довіру до урядів західних країн, пише RFE/RL.

У центрі уваги нового дослідження Центру аналізу європейської політики (CEPA), опублікованого 2 грудня, – стратегії, що використовуються китайськими і російськими політиками, і те, як їхні державні ЗМІ проводять ці кампанії.

Під час дослідження було виявлено, що Китай і Росія відігравали головну роль у поширенні дезінформації та пропаганди, пов’язаної з коронавірусом, але застосовували різні стратегії. Водночас у дослідженні сказано, що останнім часом обидві країни почали переймати досвід одна одної і сприяти розширенню масштабів кампаній.

Згідно з дослідженням, Пекін мобілізував свої багатомовні державні ЗМІ, соціальні медіаплатформи, державних чиновників і онлайн-мережі, щоб переконати світ у тому, що Китай не слід звинувачувати у пандемії і що країна є найбільш ефективним міжнародним партнером у боротьбі з вірусом, тоді як російські мережі переважно ставили за мету, поширюючи дезінформацію, підірвати віру в зусилля Заходу, спрямовані на боротьбу з коронавірусом, і загострити напруженість.

«Росія в основному дотримувалася схеми використання криз, яка існувала раніше, для нагнітання напруженості в суспільствах інших країн, – наголошується в доповіді. Китай запозичив деякі інструменти в Росії, але використав їх у інших цілях, відновлюючи репутацію та поширюючи теорії змов у всьому світі».

Рабочий в защитной одежде и с дезинфицирующим оборудованием выходит из центральной больницы «Ухань» в Ухане, Китай, 6 февраля 2021 года

Працівник у захисному одязі з дезінфікуючим обладнанням виходить із центральної лікарні «Ухань» в Ухані, Китай, 6 лютого 2021

Уряди різних країн і приватні особи в усьому світі сприяли поширенню дезінформації, пов’язаної з вакцинами та походженням вірусу, проте численні дослідження та ситуації підтверджують, що Китай і Росія відіграли провідну роль у розширенні масштабів уже наявних політично вигідних змов і поширенні дезінформації про походження коронавірусу.

Мета доповіді CEPA полягає в тому, щоб на основі вже наявних досліджень зрозуміти, як країни активізували зусилля під час пандемії. Для цього було зібрано базу даних із 144 000 одиниць для аналізу статей і публікацій у соціальних мережах від китайських та російських державних чиновників і провладних ЗМІ з березня 2020 року по березень 2021 року. «Китай вибірково використовує російські методи, але в певних межах, – сказав старший науковий співробітник CEPA, один із авторів доповіді Едвард Лукас в інтерв’ю RFE/RL. – Китай намагається продемонструвати впевненість у своїх силах і поширити послідовну інформацію про можливості [комуністичної партії], тоді як російські кампанії більше зосереджені на створенні хаосу, незалежно від того, суперечить це чи ні офіційній версії Кремля».

НАСТАНОВА ЩОДО ДЕЗІНФОРМАЦІЇ?

Починаючи з 2016 року, багато людей вважали Росію основним іноземним суб’єктом, що поширює дезінформацію, наприклад, намагаючись вплинути на результат важливих національних виборів.

Однак у зв’язку з ситуацією з коронавірусом Китай зайняв лідируючу позицію в світі, активізувавши зусилля щодо поширення змов про походження вірусу та покращення власного іміджу.

Китай вдавався до різних видів пропаганди й дезінформації: від критики зусиль Заходу щодо боротьби з вірусом до захисту власної політики зі стримування вірусу та просування власних зусиль із постачання іншим країнам захисного екіпірування і вакцини. У доповіді CEPA наголошується, що китайська пропаганда була «в основному позитивною, зосереджувала всю увагу на Китаї й демонструвала дивовижну узгодженість між державними ЗМІ та дипломатами», однак були й суттєві винятки.

Зокрема, це так звана китайська дипломатія «воїнів-вовків», коли окремі посольства та дипломати займають агресивну позицію щодо політики Заходу та поширюють теорії змови.

Члены группы Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), которой было поручено расследовать происхождение коронавирусной болезни (COVID-19), надевают костюмы индивидуальной защиты во время посещения Центра профилактики и контроля эпидемических заболеваний животных провинции Хубэй в Ухане. Китай. 2 февраля 2021 года
Члени групи Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), якій було доручено розслідувати походження коронавірусної хвороби (COVID-19), одягають костюми індивідуального захисту під час відвідування Центру профілактики та контролю за епідемічними захворюваннями тварин провінції Хубей в Ухані. Китай. 2 лютого 2021 року

Згідно з висновками доповіді, Китай став активніше застосовувати цю тактику після того, як президент США Дональд Трамп і провідні американські консерватори висунули ідею про те, що витік коронавірусу міг статися з китайської лабораторії. Увагу цій ідеї стали приділяти ще більше після запиту адміністрації президента Джо Байдена до розвідувальної служби США з проханням надати більш вичерпну доповідь про можливий витік коронавірусу з лабораторії в Ухані.

У відповідь на це китайські державні ЗМІ та офіційні особи, в тому числі офіційний представник МЗС КНР Чжао Ліцзянь, активізували зусилля щодо поширення змов про походження вірусу, включаючи дезінформацію, що з’явилася на початку пандемії, про військову лабораторію США у Форт-Детріку в штаті Меріленд.

Форт-Детрик давно був у центрі уваги російських кампаній з дезінформації, але завдяки зусиллям Китаю про нього стали частіше говорити у Китаї та на Заході. У лютому інформаційне агентство «Ассошіейтед Прес» опублікувало результати дев’ятимісячного розслідування, згідно з якими Китай розпочав глобальну кампанію з цифрової дезінформації, використовуючи свою активність у західних соціальних мережах для створення та поширення публікацій про те, що США розробили коронавірус як біологічну зброю.

РОСІЙСЬКА КАМПАНІЯ З ДЕЗІНФОРМАЦІЇ СПРЯМОВАНА НА ВИКОРИСТАННЯ РОЗ’ЄДНАНОСТІ ТА ПОЛЯРИЗАЦІЇ, ЯКІ ВЖЕ Є НА ЗАХОДІ

Зі слів Лукаса, російські зусилля з дезінформації мали швидше епізодичний характер: від дій з підриву довіри до західних вакцин проти коронавірусу до спроб переконати в ефективності російської вакцини «Супутник V». Наприклад, у травні лідери громадської думки в соціальних мережах у Франції та Німеччині повідомили, що контрольована Москвою група, яка перебуває в Лондоні, запропонувала їм за гроші поширювати дезінформацію про вакцину Pfizer-BioNTech. Можна навести й інший приклад: російські державні ЗМІ та чиновники розпочали кампанію зі звинувачення західних ЗМІ у тому, що фармацевтичні корпорації контролюють їх за негативне висвітлення досліджень «Супутника V».

«На відміну від Китаю, Росія своєю кампанією дезінформації рідко намагається виставити себе у вигідному світлі перед іноземною аудиторією, – сказав Лукас. – Вона націлена на використання роз’єднаності та поляризації, які вже є на Заході, і російські структури відточили ці методи за роки своєї роботи».

ЕВОЛЮЦІЯ ТАКТИКИ

У доповіді CEPA повідомляється, що Китай і Росія постійно видозмінюють свої зусилля і, можливо, починають переглядати позиції.

Опубліковане в червні опитування дослідницького центру «П’ю», проведене в основному в західних розвинених країнах, показало, що негативне ставлення до Китаю загострилося внаслідок пандемії, а російські структури частково змінили свою риторику через різке зростання захворюваності й смертності від коронавірусу в країні та повсюдне небажання росіян вакцинуватися.

Рабочие в средствах индивидуальной защиты (СИЗ) дезинфицируют Ленинградский вокзал в Москве. Россия, 19 октября 2021 года
Працівники у засобах індивідуального захисту (ЗІЗ) дезінфікують Ленінградський вокзал у Москві. Росія, 19 жовтня 2021 року

Проте кампанії з дезінформації, пов’язані як з Пекіном, так і з Москвою, тривають.

Meta, материнська компанія Facebook і Instagram, повідомила 1 грудня про те, що видалила понад 600 акаунтів, пов’язаних з китайською операцією із впливу, які поширювали інформацію про те, що США чинять тиск на Всесвітню організацію охорони здоров’я (ВООЗ), щоб вона звинуватила Китай у витоку коронавірусу.

Зі слів Лукаса, незважаючи на незначні свідчення явної співпраці Китаю та Росії, у перспективі очікується, що країни продовжуватимуть запозичувати тактики та розширювати масштаби пропагандистських і дезінформаційних кампаній одна одної.

Крім того, він зазначає, що одним із напрямів, якому слід приділити увагу, є зростання інтересу до країн, що розвиваються, особливо в Африці, а не на Заході. Китай уже багато років інвестує у свої медіаоперації на континенті, Росія також почала придивлятися до цього регіону.

АФРИКА Є «БЛАГОДАТНИМ ҐРУНТОМ» ДЛЯ КИТАЙСЬКОЇ ТА РОСІЙСЬКОЇ ПРОПАГАНДИ І ДЕЗІНФОРМАЦІЇ

Лукас підкреслює, що з появою нових штамів коронавірусу та з огляду на відсутність доступу до вакцин для країн, що розвиваються, що Африка є «благодатним ґрунтом» для китайської та російської пропаганди і дезінформації.

«У деяких регіонах Африки та Азії дійсно спостерігається незадоволення низькими темпами кампанії з вакцинації у світі та контролем Заходу над доступом до вакцин, – додав Лукас. – Це реальна проблема, і коли десь справи йдуть погано, люди більш охоче дослухаються до пропаганди ззовні».

Джерело: Рід Стендіш, для RFE/RL (переклада Крым.Реалии)