Впродовж п’яти років китайський додаток TikTok запаморочливими темпами завойовує ринок соціальних мереж. Сьогодні кількість користувачів коливається близько мільярда, де 28% – це користувачі віком до 18 років, a 35% – молодші 29 років. Головною формою передачі контенту є короткі відеоматеріали, часто з використанням готової музики. Цікаво, що в Польщі глобальні тенденції домінування TikTok серед молоді ще помітніші – аж 90% користувачів у Польщі є неповнолітніми. Серед користувачів TikTok також переважають жінки – 60% у світі, та – аж 95% у Польщі.
Відеоматеріали записують самі користувачі. Максимальна тривалість спочатку становила 15 секунд, тепер можна додавати відео тривалістю навіть до трьох хвилин. Таким чином, це дозволило розширити тематику контенту. На початку – це були переважно короткі музичні відео, танцювальні записи чи короткі стендапи. Сьогодні щоразу більше з’являється коротких порадників, а також прямих трансляцій та дезінформації.
У звіті NewsGuard описується експеримент, який провели влітку 2021 року. Кілька дітей створило сторінку в TikTok (англійською, італійською та німецькою мовами) і провели там 45 хвилин (для порівняння, в середньому час користування додатком у світі – становить понад годину). Під час перегляду, переважна більшість із них зіштовхнулась із дезінформацією, пов’язаною з Covid-19, де одна третя була на тему вакцинації. Цікаво, що навіть ті з дітей, які отримали завдання не шукати жодних матеріалів і не «підписуватись» на канали, теж стикнулись з такою інформацією. Це означає, що алгоритми TikTok самі пропонують користувачам популярні пости, які містять дезінформацію. Найгірше те, що чим більше переглядається відео на схожу тематику, тим частіше додаток пропонує користувачу матеріали схожого контенту.
Офіційно керівництво компанії стверджує, що бореться з дезінформацією на тему Covid-19. Матеріали з відповідними хештегами супроводжуються відповідними повідомленнями, які заохочують читати достовірний контент про пандемію коронавірусу. У першому кварталі 2021 року TikTok видалив 30 000 матеріалів, що містили неправдиву інформацію на тему коронавірусу. Як повідомляє NewsGuard, не зважаючи на це постійно з’являються нові. Часто поширюється неправдива інформація, як наприклад, про смерть після вакцинації або ж сфальсифікована статистика.
Дослідження, проведені Інститутом стратегічного діалогу, показують, що 124 відео, що містять неправдиві твердження, загалом набрали 20 мільйонів переглядів і 2 мільйони вподобайок.
Це, особливо небезпечно, якщо взяти до уваги цільову аудиторію користувачів додатку. Хоча правила передбачають, що користувачами можуть бути особи, які досягли віку 13 років, навіть діти молодшого віку без проблем впораються з реєстрацією у додатку. Таким чином, з’являється дві основних проблеми. З одного боку, молоді люди мають гірше розвинений пізнавальний апарат, часто не в змозі розпізнати правдиву інформацію. Другий аспект – це сприйнятливість дітей до слів кумира, бажання наслідувати популярних людей. У цьому випадку просте висловлення проти вакцинації може спровокувати схожу поведінку у молодих людей.
Іншою проблемою є відсутність батьківського контролю. Велика популярність додатку TikTok серед молоді чітко вказує на те, що батьки не користуються цим додатком, а тому часто не знають про його дію та не можуть перевірити контент, який переглядають їхні діти.
Дезінформація – це не єдина проблема TikTok. Варто пригадати, що додаток заснували у Китаї, який часто звинувачують в обмеженні свободи слова, а також у порушенні приватності користувачів. У середині цього року TikTok включив у свою політику конфіденційності положення, які надають йому право збирати біометричні дані, такі як форма обличчя або голосові дані користувача, і навіть аналізувати фонові елементи для визначення розташування певних матеріалів.
Додаток здобув визнання російської влади за свою політику боротьби з «дезінформацією», йшлося передусім про блокування матеріалів про протести в Росії на початку цього року. Влада Російської Федерації високо оцінила китайський додаток за чудову співпрацю у видаленні такого типу контенту. З’являються також звинувачення, що стосуються блокування або видалення матеріалів, що висловлюють підтримку ЛГБТ, а також меншинам та опозиції в Китаї.
Враховуючи всі перераховані вище фактори TikTok є дуже тривожною платформою. Особливе занепокоєння викликає його популярність серед наймолодших користувачів інтернету. Це свідчить про те, що навчання у сфері перевірки достовірності інформації має бути одним із базових навичок у ХХІ столітті навіть серед наймолодших
PMB
Джерела:
NewsGuard
The Guardian
NBC News
Business of Apps
TechCrunch