В Україні існує єдиний протокол «Надання медичної допомоги для лікування коронавірусної хвороби (COVID-19)». Він був затверджений наказом МОЗ України та розроблений провідними спеціалістами в галузі охорони здоров’я. Протокол лікування COVID-19 постійно актуалізується згідно з останніми міжнародними даними. Зі змістом документа можна ознайомитись на сайті МОЗ.
У мережі активно розповсюджується відеозапис виступу «сімейного лікаря» на мітингу проти вакцинації від COVID-19, який проходив у Києві. Жінка на відео заявляє, що протоколи лікування COVID-19 є злочинними, і пропонує лікувати хворобу різними методами нетрадиційної медицини. Крім цього, у її виступі фігурує низка неправдивих висловлювань про те, що вірус не був виявлений, що спайковий білок із вакцини здатний змінити ДНК людини, що вакциновані люди нібито становлять небезпеку для невакцинованих, а всі, хто вколов «жижу», нібито захворіють на рак.
Відео з мітингу проти вакцинації від COVID-19 було записано в Миколаєві і з’явилося в мережі 8 листопада 2021 року. Жінка, що виступає, назвалася сімейним лікарем Оксаною Валеріївною Винник. Нам не вдалося знайти в мережі докладнішу інформацію про людину з таким ім’ям. На сайті медичної платформи Helsi.me також немає такого лікаря.
StopFake проаналізував інші висловлювання, які звучать у відеоролику.
Фейк: «Ніякого вірусу не було виявлено»
Факт: StopFake неодноразово спростовував заяви про те, що COVID-19 нібито не було виявлено в пробах, лабораторії США подали до суду на CDC; золотого стандарту для ковід-тестів досі не існує; в українській лабораторії штам SARS-CoV-2 відсутній, відповідно, пандемії COVID-19 немає тощо.
Збудник COVID-19 вперше визначили та ізолювали 7 січня 2020 року. Спочатку він отримав тимчасову назву «2019-nCoV», а потім був перейменований на «SARS-CoV-2». З того часу держави по всьому світу почали незалежно визначати вірус, підтверджуючи дані китайських лабораторій. Крім того, дані про генетичну послідовність вірусу є у відкритому доступі.
Фейк: «Людина має проконтактувати з хворобою, щоб виробився імунітет»
Факт: Справді, щоб виробився імунітет, імунна система людини має «познайомиться» зі збудником. Безпечним знайомством є вакцинація. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) повідомляє, що вакцини дозволяють людині виробити імунітет, не наражаючи себе на небезпеки, пов’язані з інфекцією. Після вакцинації більшість людей спостерігають появу побічних ефектів – від легких до помірно виражених. Для отримання природного імунітету потрібно перехворіти, а це ризик ускладнень та смерті. Раніше StopFake докладно пояснював цю тезу в матеріалі «Фейк: Набутий імунітет – краще, ніж вакцинація від COVID-19».
Фейк: «Протоколи лікування COVID-19 – злочинні. Хворих під ШВЛ вводять у коматозний стан і колють все, що заманеться»
Факт: В Україні існує єдиний протокол «Надання медичної допомоги для лікування коронавірусної хвороби (COVID-19)». Він був затверджений наказом Міністерства охорони здоров’я України (МОЗ) та розроблений експертами відомства й провідними спеціалістами в галузі охорони здоров’я України. У Центрі громадського здоров’я МОЗ України в коментарі для StopFake розповіли, що цей протокол відповідає законодавству України, а саме положенням Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я», Закону України від 30 березня 2020 року № 539-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення лікування коронавірусної хвороби (COVID-19)».
Заяви про те, що хворих навмисно вводять у коматозний стан є абсурдними. Як запевняють у Центрі громадського здоров’я, лікування хворих на COVID-19 здійснюється відповідно до протоколу лікування та за згодою пацієнта. «МОЗ акцентує увагу лікарів, які надають медичну допомогу пацієнтам із COVID-19, на необхідності зваженого та контрольованого призначення всіх лікарських засобів під час лікування COVID-19», — стверджують в Центрі громадського здоров’я у коментарі для StopFake.
Також у відомстві звертають увагу на те, що протокол лікування COVID-19 постійно актуалізується відповідно до міжнародних даних і публікується на офіційному сайті МОЗ.
Фейк: «Людям вводять препарати із «клонованими моноклональними антитілами», які не зареєстровані. Такі препарати не мають права застосовувати»
Факт: У Центрі громадського здоров’я МОЗ повідомили, що Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення лікування коронавірусної хвороби (COVID-19)» передбачає, що для лікування осіб, хворих на коронавірусну хворобу, можуть застосовуватися незареєстровані лікарські засоби, а також зареєстровані лікарські засоби за показаннями, які не вказані в інструкції для медичного застосування. Ці лікарські засоби повинні мати доведену ефективність у лікуванні COVID-19 та/або входити до офіційних рекомендацій щодо лікування COVID-19 у США, країнах ЄС, Великобританії, Швейцарії, Японії, Австралії, Канади, Китаю та Ізраїлю.
Справді, для лікування COVID-19 в Україні застосовуються моноклональні антитіла. Їхнє застосування регламентується Наказом МОЗ від 21.05.2015 № 295 «Про затвердження настанов щодо моноклональних антитіл».
У Центрі громадського здоров’я МОЗ розповіли, що наприкінці серпня 2021 року Україна отримала для лікування COVID-19 гуманітарну допомогу у вигляді інноваційних лікарських засобів «Бамланівімаб» та «Етесевімаб». До їх складу входять два моноклональні антитіла, які спрямовані проти спайк-білка. Цей білок має форму шипа і розміщується на оболонці вірусу SARS-CoV-2; з його допомогою вірус кріпиться до мембрани клітини. Моноклональні антитіла здатні блокувати цей механізм, і таким чином запобігати потраплянню SARS-CoV-2 до клітин людини.
Фейк: «Лікар повинен розібратися в захворюванні пацієнта і вилікувати його медикаментами, травами, фунготерапією, акупунктурою, ароматерапією. Це все нетрадиційна медицина, яка також допомагає»
Факт: Трави, фунготерапія (лікування грибами – прим.ред.), акупунктура, ароматерапія та інші методи нетрадиційної медицини не здатні запобігти або вилікувати COVID-19. На сайті Національних інститутів охорони здоров’я США (NIH) йдеться про те, що немає жодних наукових доказів, які б підтверджували ефективність будь-яких альтернативних засобів. Навпаки, деякі з них можуть бути небезпечними для застосування. У NIH зазначають, що «натуральний» не завжди означає, що продукт є безпечнішим або найкращим варіантом для здоров’я.
Раніше StopFake.org спростовував неправдиву інформацію про те, що коронавірус нібито можна «вимити» теплою водою, вилікувати за допомогою полину або інгаляцій з содою.
Заяви про те, що вакцина нібито здатна змінювати ДНК людини і викликати рак або про те, що вакциновані начебто можуть поширювати спайк-білок, є неправдою. Жодна з існуючих вакцин проти COVID-19 не здатна змінювати гени людини. Також вакцини не можуть змусити людей «виділяти» або «розповсюджувати» коронавірус чи спайк-білок. Щеплення лише навчає імунну систему людини протистояти інфекції. Докладніше про це в наших попередніх матеріалах – «Фейк: Вакцина від коронавірусу змінюватиме генетичний код людини», «Фейк: Вакциновані люди “виділяють” спайкові білки коронавірусу і заражають оточуючих», «Фейк: Серед вакцинованих від COVID-19 – масові випадки раку».