Джерело: Юрій Бершидський, для The Insider
У сюжеті «Вестей недели» про «Північний потік-2» та ситуацію з енергоносіями в Західній Європі кореспондент Михайло Антонов заявив:
— Головні противники «Північного потоку-2» — німецькі «Зелені», які планують увійти до кабінету як молодші партнери соціал-демократів, — останніми днями скоригували своє ставлення до газопроводу. Метаморфоза з ними сталася одразу після початку коаліційних переговорів: якщо раніше лідерка «Зелених» вимагала закрити проект, то тепер наполягає на тому, щоб він відповідав європейському законодавству, а це вже суто технічна проблема, яка перебуває на стадії вирішення. Як пише газета Die Welt, соціал-демократи попросили пані Бербок зберігати спокій та професіоналізм – якості, необхідні для того, аби претендувати на посаду міністра закордонних справ.
Насправді жодного пом’якшення ставлення до «Північного потоку-2» у виступах лідерки «Зелених» Анналени Бербок не помітно. Навпаки, її риторика щодо російського проекту стає дедалі жорсткішою. 20 жовтня газета Die Welt опублікувала статтю під заголовком «Бербок проти дозволу на експлуатацію „Північного потоку-2”», в якій йдеться:
«Лідер партії „Зелених” Анналена Бербок висловилася за те, щоб поки не видавати дозволу на експлуатацію газопроводу „Північний потік-2” через Балтійське море. Згідно з європейським енергетичним законодавством, оператор трубопроводу повинен відрізнятися від того, від кого надходить газ, — сказала вона в інтерв’ю Funke Mediengruppe. — Поки це одна й та сама компанія, дозвіл на експлуатацію не повинен бути виданий”.
Бербок звинуватила Росію у „грі в покер” з цінами на енергоносії та попередила: „Ми не повинні дозволити шантажувати себе”».
Європейський випуск американського видання Politico уточнює:
«Постачання газу значно скоротилося, — зазначила Бербок. — Це ситуація, яка навмисно створена для того, щоб змусити швидко ввести в експлуатацію „Північний потік-2”».
Проблема відповідності трубопроводу європейському законодавству далека від технічної: «Третій енергетичний пакет ЄС» забороняє одним і тим самим особам одночасно володіти акціями з правом голосу підприємств із виробництва та постачання, з одного боку, та підприємств із транспортування енергії, з іншого боку. Зараз оператор газопроводу – засноване “Газпромом” акціонерне товариство Nord Stream 2 AG. Щоб дотриматися норм європейського закону, газопровід має бути переданий компанії, незалежній не лише від «Газпрому», але й від власника його контрольного пакету — російської держави.
Коли і в якому контексті соціал-демократи порадили лідеру «Зелених» зберігати «спокій та професіоналізм», кореспондент «Вестей» не пояснив. У газеті Die Welt такого формулювання знайти не вдалося. Але немає жодних ознак пом’якшення позиції Бербок під впливом майбутніх партнерів по правлячій коаліції.
Джерело: Юрій Бершидський, для The Insider