Джерело: Юрій Бершидський, для The Insider
Володимир Путін виступив на пленарному засіданні клубу «Валдай» у Сочі, де виголосив промову на славу консерватизму та відповів на запитання інших учасників. Без тверджень, що не відповідають дійсності, не обійшлося.
1. Про повернення до закритих державних кордонів
— За останні десятиліття багато хто жонглював яскравими концепціями, згідно з якими роль держави проголошувалась застарілою і минущою. Нібито в умовах глобалізації національні кордони стають анахронізмом, а суверенітет – перешкодою для процвітання. Ви знаєте, я вже якось говорив, хочу ще раз це сформулювати: так говорили й ті, хто намагався зламати чужі кордони, покладаючись на свої конкурентні переваги — ось що відбувалося насправді. А як тільки з’ясувалося, що хтось десь досягає більших результатів, то одразу повертаються до закриття кордонів взагалі і насамперед своїх власних — митних кордонів, яких завгодно, стіни починають будувати. Ну що, невже ми цього не бачимо?
Путін не уточнив, які саме випадки має на увазі. Коли він говорить про будівництво стін, ймовірно, йдеться про загородження на кордоні США та Мексики, відоме як «стіна Трампа», хоча почали його споруджувати ще за президента Клінтона. Але якщо це так, то теза Путіна абсолютно банальна: навряд чи хтось колись серйозно заперечував роль держав у регулюванні міграційних потоків. Те саме стосується і дротяних парканів, побудованих під час європейської міграційної кризи Угорщиною та Іспанією на їхніх кордонах з Хорватією та Марокко.
Закриття багатьох кордонів для пересування з огляду на пандемію COVID-19 — безперечно, є тимчасовим заходом, що ніяк не пов’язаний із довгостроковими тенденціями.
Що ж до митних кордонів, тут приклади знайти складніше. США за президента Трампа відмовилися продовжувати Північноамериканську угоду про вільну торгівлю (NAFTA), але її в результаті замінила тристороння торговельна угода Канади, Мексики та США, яка відрізняється від NAFTA лише низкою кількісних показників. У певних аспектах нова угода виявилася навіть ближчою до відкриття митних кордонів, ніж колишня; так, американські виробники молока отримали вільний доступ до ринку Канади.
Найбільш відомий, напевне, випадок відновлення митних кордонів і припинення вільного пересування робочої сили — це Brexit. Але це швидше негативний приклад: втративши іноземних робітників, Британія зіткнулася з гострою нестачею бензину на заправних станціях та різних товарів у магазинах; причина у тому, що для доставки всього цього в країні не вистачає водіїв вантажівок. Митні ж правила тепер доводиться суттєво пом’якшувати, і наполягає на цьому якраз Лондон, який сам ініціював відновлення митного кордону з ЄС.
2. Про жахіття політкоректності та «нової етики»
— Ось це, на мою думку, має нам дещо нагадувати про те, що зараз ми бачимо. Дивлячись на те, що відбувається в низці західних країн, ми з подивом впізнаємо вітчизняні практики, які самі, на щастя, залишили, сподіваюся, у далекому минулому. Боротьба за рівноправність і проти дискримінації перетворюється на агресивний догматизм на межі абсурду, коли великих авторів минулого — того- таки Шекспіра — перестають викладати в школах та університетах, бо вони, ці ідеї, є, як там вважають, відсталими. Класики проголошуються відсталими, такими, що не розуміють важливості гендерного чи расового питання. У Голлівуді випускають пам’ятки, як і про що треба знімати кіно, скільки персонажів якого кольору чи статі там має бути. Виходить навіть дошкульніше, ніж відділ агітації та пропаганди Центрального комітету Комуністичної партії Радянського Союзу.
«Дошкульніше» не виходить: якщо в СРСР «ідеологічно неприйнятні фільми» не дозволяли знімати, а у разі виявлення крамоли у вже знятому фільмі його «ховали на полицю», не випускаючи в прокат, то в американському кіно подібної практики немає і не може бути. Говорячи про «пам’ятки», Путін, найімовірніше, згадав оприлюднені у вересні минулого року нові стандарти висунення на «Оскар» у головній номінації — «Найкращий фільм». Але стандарти спрямовані не на регулювання змісту фільмів, а на те, щоб у кіноіндустрії працювали люди з «недостатньо представлених» груп населення — жінки, національні меншини, ЛГБТ, люди з обмеженими можливостями. Встановлено квоти для таких працівників — і серед акторів, і серед тих, хто у кадрі не з’являється. Змісту фільмів стосується лише один пункт: може бути номінованим і той фільм, при виробництві якого цих квот не було дотримано, якщо в центрі його сюжету представники зазначених груп. Трактується це дуже широко: достатньо, наприклад, того, щоб центральним персонажем фільму була жінка. Жодної ідеологічної цензури при цьому немає, ніхто не перешкоджає зйомкам та прокату фільмів, які не відповідають оскарівським критеріям, та й номінувати їх на «Оскар» не заборонено, але тільки не в категорії «Найкращий фільм».
Про історію з відмовою від вивчення Шекспіра в одному з британських університетів «бо англійська мова, як з’ясувалося, — мова колонізаторів», розповіла в липні Маргарита Симоньян, вочевидь, спираючись на публікацію в британському таблоїді Daily Mail. Газета в липні 2021 року писала, що, за даними анонімного джерела, факультет літератури та театру Університету Східної Англії вирішив відмовитися від одного з модулів у курсі «Література в історії», що включає вивчення історичної хроніки Шекспіра «Генріх IV», та замінити його поемою канадської поетеси тринідадського походження Марлен Нурбі Філіп. Невідомо, чи було повідомлення Daily Mail від самого початку фейком, чи університет вирішив відмовитися від зміни програми під впливом публікації, але в програмі 2021/22 навчального року модуль «Література в історії II», що включає «Генріха IV» і не включає поему Філіп, значиться.
І в будь-якому випадку контраверсійне рішення керівництва одного не найвідомішого університету (182-е місце у світовому рейтингу Times Higher Education), навіть якщо воно й було, — ще не підстава для далекоглядних висновків.
3. Про кримінальну відповідальність для «іноземних агентів»
— Ваше занепокоєння щодо іноагентів. <…> Ви сказали, що це не через суд вирішується. А у Штатах теж не через суд, там до Мін’юсту викликають. Он запитайте у «Russia Today», що там творять. Знаєте, як жорстко? Там до кримінальної відповідальності. У нас такого немає.
Путін, очевидно, не знає про існування статті 330.1 Кримінального кодексу РФ «Злісне ухилення від виконання обов’язків, передбачених законодавством Російської Федерації, у зв’язку з визнанням особи, яка виконує функції іноземного агента»:
1. Злісне ухилення від виконання обов’язків щодо подання документів, необхідних для включення до Реєстру некомерційних організацій, що виконують функції іноземного агента, або до Реєстру незареєстрованих громадських об’єднань, що виконують функції іноземного агента, –
карається штрафом у розмірі до трьохсот тисяч рублів або у розмірі заробітної плати або іншого доходу засудженого за період до двох років, або обов’язковими роботами на строк до чотирьохсот вісімдесяти годин, або виправними роботами на строк до двох років, або позбавленням волі на той самий термін.
2. Порушення порядку діяльності іноземного засобу масової інформації, що виконує функції іноземного агента, та (або) заснованої ним російської юридичної особи, що виконує функції іноземного агента, або невиконання іншою особою, інформація про яку включена до Реєстру іноземних засобів масової інформації, що виконують функції іноземного агента, встановлених законодавством Російської Федерації вимог у зв’язку з визнанням таким, що виконує функції іноземного агента, вчинені особою, підданою адміністративному покаранню за діяння, передбачене частиною 2 статті 19.34.1 Кодексу Російської Федерації про адміністративні правопорушення, –
карається штрафом у розмірі до трьохсот тисяч рублів або у розмірі заробітної плати або іншого доходу засудженого за період до двох років, або обов’язковими роботами на строк до чотирьохсот вісімдесяти годин, або виправними роботами на строк до двох років, або позбавленням волі на той самий термін.
3. Невиконання встановлених законодавством Російської Федерації обов’язків щодо подання до уповноваженого органу заяви (повідомлення) про включення до списку фізичних осіб, які виконують функції іноземного агента, та (або) звіту про діяльність, пов’язану з виконанням функцій іноземного агента, вчинене особою, підданою адміністративному покаранню за діяння, передбачене частиною 1 статті 19.7.5-4 Кодексу Російської Федерації про адміністративні правопорушення, або невиконання обов’язку щодо подання до уповноваженого органу заяви (повідомлення) про включення до списку фізичних осіб, які виконують функції іноземного агента, вчинене особою, яка здійснює на території Російської Федерації на користь іноземної держави, її державних органів, міжнародної чи іноземної організації, іноземних громадян, осіб без громадянства цілеспрямований збір відомостей у галузі військової, військово-технічної діяльності Російської Федерації, які за умови їхнього отримання зазначеними суб’єктами можуть бути використані проти безпеки Російської Федерації (за відсутності ознак злочинів, передбачених статтями 275 та 276 цього Кодексу), –
карається штрафом у розмірі до трьохсот тисяч рублів або у розмірі заробітної плати або іншого доходу засудженого за період до двох років, або обов’язковими роботами терміном до чотирьохсот вісімдесяти годин, або примусовими роботами терміном до п’яти років, або позбавленням волі на той самий термін.
4. Про «Талібан», «який позбавляється радикальних елементів»
— Ми зараз бачимо, що відбувається всередині Афганістану. На жаль, там зберігається присутність угруповань, зокрема й ІДІЛ, є вже жертви серед руху «Талібан», який загалом — ми бачимо ці приклади — намагається якось позбавитися цих радикальних елементів.
«Позбавлення від радикальних елементів» на практиці виглядає так. Чоловікам в Афганістані заборонено голити бороди та відвідувати барбершопи, жінкам – займатися спортом. У країні заборонено будь-яку музику за винятком пісень релігійного змісту без інструментального супроводу; найвідомішого виконавця народних пісень Фавада Андарабі було страчено. Наступного дня після виступу Путіна у «Валдаї» надійшло повідомлення про те, що таліби обезголовили волейболістку із молодіжної збірної Афганістану; дві інші спортсменки цієї команди змогли залишити країну, решта переховується.
На цьому тлі Путін висловлюється за виключення «Талібану» зі списку терористичних організацій.
5. Про європейців, які вакцинуються «Супутником»
— Можливо, навпаки, хтось отримує якусь західну вакцину, але я вже багато разів чув про такий розворот подій: приїжджають громадяни європейських країн, роблять тут, у нас, щеплення «Супутником», а там довідку купують, що вони щеплені «Pfizer». Серйозно, причому це лікарі говорять із європейських країн. Вважають, що все-таки «Супутник» надійніший, безпечніший.
Подібний «вакцинний туризм» неможливий. На офіційному сайті мерії Москви йдеться:
«Вакцинація від COVID-19 в Москві доступна тільки іноземцям, які працюють або мешкають тут постійно».
Такий порядок діє і в інших регіонах Росії. У Санкт-Петербурзі заявки на вакцинацію іноземців подають лише організації-роботодавці та навчальні заклади. При цьому іноземцям доступна тільки вакцина «Супутник Лайт», що є одним із двох компонентів «Супутника V».
З’ясовувати, чи хтось у Європі купує фальшиві довідки про вакцинацію зареєстрованими в ЄС препаратами, очевидно, немає сенсу.
Джерело: Юрій Бершидський, для The Insider