Новина про можливий сильний землетрус на заході України вийшла восени 2019 року. Деякі сайти продовжують поширювати цю новину після землетрусу магнітудою 4,3 бала, що стався вранці 23 вересня на території Тернопільської області.
У соціальних мережах і на сайтах поширюють інформацію про те, що потужний землетрус, який найближчим часом передбачають учені в Україні, торкнеться і Тернопільської області, а «на Закарпатті поштовхи можуть досягати 8 балів за 12-бальною шкалою». Локальний сайт у Тернопільській області також повідомляє про те, що Тернопільщину може добряче «потрясти». Публікація датована 28 вересня 2021 року.
Насправді публікації посилаються на статтю на сайті РБК-Україна, яка була опублікована 1 листопада 2019 року. У ній дійсно йшлося про ймовірний потужний землетрус в Україні. «Сейсмічна активність у Карпатах, яка зачіпає частину нашої країни, трапляється один раз у 100-120 років, і в 1908 році було зафіксовано останні потужні поштовхи. Сейсмолог Олександр Кендзера (Інститут геофізики НАН України) прогнозує, що незабаром очікується досить сильний землетрус. Зі слів фахівця, на Закарпатті поштовхи можуть досягати 8 балів за 12-бальною шкалою», – писала РБК-Україна восени 2019 року.
Такі повідомлення легко сприйняти за достовірні, оскільки 23 вересня 2021 року на межі Тернопільської та Івано-Франківської областей стався землетрус магнітудою 4,3 бали. Епіцентр землетрусу був за 15 км від містечка Чортків, що в Тернопільській області, але люди відчували поштовхи в радіусі 100 км. За повідомленням сайту Українська правда, раніше, 28 травня 2019 року і 23 квітня 2020 року, на території Тернопільської області реєстрували землетруси магнітудою 2,0.
Однак спрогнозувати час виникнення землетрусу в певній місцевості неможливо, повідомляє сайт Suspilne.media з посиланням на інтерв’ю сейсмолога Олександра Кендзери Українському радіо. «На нашій планеті кількість великих землетрусів – це десятки або максимум сотні за рік, а кількість дрібних землетрусів обчислюється мільйонами. Якщо десь відбувається накопичення енергії, тим більше шансів, що вона реалізується в серії малих землетрусів, а не в одному великому, і тому складно передбачити потужний землетрус (…)», – підкреслює Кендзера.
Новини про природні катаклізми та погодні аномалії часто є фейками, оскільки можуть привертати масову увагу читачів і глядачів до медіа, що поширюють такі «новини». StopFake неодноразово викривав подібні неправдиві повідомлення в матеріалах: «Фейк: Просто зараз Україну засипає снігом, оголошено штормове попередження», «Фотофейк: По Україні пронісся потужний торнадо», «Фотофейк: В Чернівецькій області випав град».