Автори дослідження, опублікованого в журналі The New England Journal of Medicine, дійшли попереднього висновку, що втрата вагітності не пов’язана з вакцинацією від COVID-19. Опубліковані користувачами соцмереж цифри маніпулятивні та вирвані з контексту.
Користувачі соціальних мереж поширюють інформацію про те, що зі 127 вагітних жінок, вакцинованих від COVID-19 в 1-2 триместрах вагітності, живими народилися «лише 12». У таких повідомленнях посилаються на дослідження в журналі The New England Journal of Medicine, в якому нібито і міститься ця інформація.
У квітні 2021 року в журналі «The New England Journal of Medicine» дійсно з’явилася стаття, присвячена питанням безпеки вакцин від COVID-19 для вагітних. Як сказано в розділі «методологія» цього матеріалу, експерти вивчали дані про побічні ефекти вакцин, «щоб охарактеризувати первинну безпеку мРНК вакцини Covid-19 у вагітних».
Так, у дослідженні повідомляється, що серед 3958 учасниць на час публікації 827 жінок мали завершену вагітність. З них 712 вагітностей (86,1%) закінчилися народженням живої дитини, а 115 (13,9%) жінок втратили вагітність. Із жінок, які втратили вагітність, – 104 випадки (12,6%) закінчилися мимовільним абортом (викиднем), 1 (0,1%) випадок – мертвонародження і 10 випадків – штучний аборт і позаматкова вагітність. У дослідженні також зазначається, що 700 зі 712 учасниць із завершеною вагітністю отримали вакцину від COVID-19 у третьому триместрі вагітності.
Із цього користувачі в соціальних мережах роблять висновки про те, що із 127 вагітних жінок, вакцинованих від COVID-19 в 1-2 триместрах, народили «живу дитину лише 12». Однак наведена цифра є маніпулятивною і вирваною з контексту. Дослідження, на яке посилаються користувачі, не є репрезентативним. У своєму дослідженні експерти використовували дані з 14 грудня 2020 року по 28 лютого 2021 року, які були доступні в реєстрі вагітностей (v-safe) і системі повідомлень про побічні ефекти вакцин (VAERS). В аналізованих даних більшість жінок були вакциновані саме під час третього триместру вагітності. Автори дослідження самі вказують на цей факт у публікації.
«Дані реєстру є попередніми, вони взяті з невеликої вибірки і описують в основному неонатальні наслідки вакцинації в третьому триместрі; результати можуть змінитися в міру повідомлення про додаткові випадки вагітності та збільшення розміру вибірки, що може полегшити виявлення рідкісних випадків», – сказано в матеріалі.
Крім цього, в згадуваному дослідженні автори ніяким чином не пов’язують втрату вагітності з вакцинацією. Навпаки, експерти вказують, що «попередні результати не показали очевидних несприятливих наслідків серед вагітних, які отримали мРНК вакцину проти Covid-19». При цьому вони зазначаючи, що статистичні дані не суттєво відрізняються в розрізі з вагітними жінками, яким не робили щеплення від COVID-19.
Варто зазначити, що в дослідженні автори згадуваного дослідження також говорять про недосконалість аналізованих даних.
Раніше StopFake спростовував інформацію про те, що у Великій Британії число викиднів нібито збільшилася на 366% через вакцинацію від COVID-19.