Сім років тому – 17 липня 2014 року – літак Boeing 777 «Малайзійських авіаліній», що прямував рейсом MH17 з Амстердама в Куала-Лумпур, зазнав аварії в небі над Донецькою областю. Малайзійський Boeing, на борту якого було 298 осіб, збили контрольовані Росією бойовики ракетною установкою «Бук». Протягом семи років Кремль категорично заперечує свою причетність до катастрофи, одночасно з цим поширюючи дезінформацію про трагедію.
Серед основних наративів, які РосЗМІ поширюють про катастрофу MH17, як і раніше, залишаються тези про «кривавий антиросійський фейк», «змову США і України», «непричетність Росії» до катастрофи. У 2021 році до цього переліку додалися тези про «гротескність судових засідань», які проходять в Окружному суді Гааги, а також про «фальсифікацію» всього процесу в цілому. StopFake зібрав основні наративи, які прокремлівські ЗМІ використовують упродовж семи років з метою дискримінації міжнародного розслідування.
«Кривавий фейк» проти Росії
В останні два роки риторика російських ЗМІ про катастрофу MH17 не змінилася, однак фокус пропагандистів дещо змістився. Це пов’язано зі стартом у 2020 році судових засідань Окружного суду Гааги в рамках розслідування катастрофи малазійського Boeing і початком розгляду справи по суті в червні 2021 року. Під час слухань вперше було оприлюднено не відомих раніше телефонних розмов підозрюваних і фото уламків ракети, яка збила Boeing.
Росія у відповідь видала низку дезінформаційних матеріалів, які стверджують про «змонтовані» перехоплені дзвінки і «відсутність свідків» у справі. Однак в червні 2021 вперше було озвучено показання очевидців, які бачили/чули момент пуску ракети недалеко від населеного пункту Сніжне в бік збитого Boeing.
Незважаючи на спроби кремлівської пропагандистської машини виправдати Росію в справі про катастрофу MH17, офіційна позиція розслідування залишається без змін: причетність Росії до атаки на малайзійський Boeing підтверджується доказами, саме Кремль відповідає за розміщення на окупованій частині Донбасу ракетної установки «Бук», яку використовували для знищення МН17. З висновками міжнародних експертів офіційно погодилися в Нідерландах, Австралії, Сполучених Штатах, країнах G7, ЄС і НАТО.
Об’єднана слідча група (JIT) і державна прокуратура Нідерландів дотримуються цієї ж думки. У 2019 році було оприлюднено імена перших чотирьох підозрюваних у причетності до атак МН17. Це – Сергій Дубінський (позивний «Хмурий»), Ігор Гіркін (позивний «Стрєлок»), Леонід Харченко (позивний «Крот»), Олег Пулатов (позивний «Гюрза»).
Захід покриває Україну, Гаага не бере до уваги свідків і факти
Ще одне відгалуження російської дезінформації про аварію MH17 – уявне «заступництво Заходу» і «вигороджування» України в розслідуванні. Сім років прокремлівські ЗМІ активно просувають цей наратив, щоб показати, що США нібито приховують інформацію про «реального винуватця». Насправді ж американська розвідка надала всі необхідні супутникові знімки та інші докази, які вказують на зв’язок Росії з названою трагедією. Докладний розбір цього фейка можна розглянути в матеріалі «Фейк: США не надали супутникові знімки слідству в справі MH17».
Також активно просувався наратив про те, що в Нідерландах нібито по-справжньому «не розслідували» альтернативні ситуації у справі МН17 й «ігнорують» російські докази проти України. Однак і це – фейк.
9 березня 2020 року під час першого судового засідання у справі MH17 нідерландська прокуратура повідомила, що перевірила всі альтернативні версії аварії літака. Серед таких сценаріїв розглядалися: крах Боїнга в результаті вибуху на борту; крах в результаті зіткнення з винищувачем і крах в результаті атаки українських Збройних Сил. Всі версії були вивчені, в тому числі й докази сторін – включаючи дані, озвучені Росією. Прокуратура Нідерландів дійшла висновку, що ці сценарії краху Боїнга не підтверджуються доказами.
Секретні свідки Росії
На противагу офіційним даним розслідування, Росія також намагалася виставити власних свідків і неназвані джерела. Наприклад, російські медіа активно просували версію катастрофи від приватного німецького детектива Йозефа Реша, який заявляв, що нібито знайшов «неспростовні докази» українського сліду в катастрофі. Однак замість того, щоб передати «дані» Міжнародній слідчій групі, Реш дав інтерв’ю прокремлівським ЗМІ, які масово розтиражували дезінформацію.
Ще один яскравий приклад – історія з якимось іспанським диспетчером Карлосом, який на момент аварії малазійського лайнера нібито працював в аеропорту «Бориспіль» і повідомив про «фіксацію українського літака» поряд із рейсом MH17. StopFake встановив, що диспетчер з таким іменем у компанії «Украерорух» не працював, а твіт Карлоса було написано з фейкового акаунту. Пізніше журналісти Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода з’ясували, що це був чоловік, який відсидів у іспанській в’язниці. Румунська поліція затримала його і звинуватила у шахрайстві в серпні 2013 року. Журналістам RFE / RL Карлос зізнався, що отримував «великі гроші, перекази на дуже великі суми з Росії».
MH17 збили українським літаком, ЗСУ хотіли підстрелити борт Путіна
Цей наратив російська пропаганда використовує з моменту збиття MH17: нібито Збройні сили України «помилилися», їх справжньою метою був літак президента Росії Володимира Путіна. StopFake проклав по карті маршрути обох літаків, показавши абсурдність такої гіпотези. Також StopFake докладно розібрав цей російський наратив в матеріалі «Фейк: Доведено винуватість України у красі Boeing МН17 – ЗСУ хотіли збити Путіна».
Росія також поширювала «експертні висновки про те, що «насправді »малайзійський Boeing збили «українським літаком» СУ-25. Розслідування Міжнародної слідчої групи повністю виключає сценарій запуску ракети «повітря-повітря» – тобто MH17 не міг був збитий іншим літаком. Крім цього, у вересні 2016 року слідчі повідомили про перші результати свого кримінального розслідування. Вони порівняли частини передбачуваної зброї, знайденої на місці катастрофи, і виявили неспростовні докази – це ракета «Бук» із серії 9M38. Детальніше читайте в цьому розслідуванні StopFake.
Активно просувався наратив про те, що російський «Бук» не знайшли на місці катастрофи літака і нібито цю інформацію підтвердила прокуратура Нідерландів. Однак з’ясувалося, що агітпроп посилався зовсім не на нідерландську розвідку або прокуратуру королівства, а на «незалежне розслідування» нібито нідерландського ЗМІ «Bonanza Media». Засновниця «незалежного нідерландського медіа» – не хто інша, як працівниця зі стажем пропагандистського російського каналу «RT на русском», режисер «документальних фільмів телеканалу RT» про катастрофу над Донбасом Яна Єрлашова. Другий співзасновник «голландського ЗМІ» – громадянин Нідерландів Макс ван дер Верфф. Нідерландські дослідники Роберт ван дер Нурдаа і Коен ван де Вен повідомили, що Макс ван дер Верфф тісно пов’язаний не тільки з бойовиками контрольованих Росією так званих «ЛДНР», а й безпосередньо із російським керівництвом. Пара «розслідувачів» неодноразово розпускала фейки від імені прокуратури Нідерландів, заявляючи про «доведену відповідальність України за збитий MH17».
Докладний розбір наративу дивіться в матеріалі StopFake «Фейк: Розвідка Нідерландів не знайшла російський «Бук» на місці катастрофи МН17».
Змова проти Росії
Не посоромилися російські медіа поширити і зовсім конспіративні версії катастрофи MH17. У перший рік після аварії прокремлівські ЗМІ активно поширювали заяву бойовика Ігоря Гіркіна. Він розповів, що пасажири Boeing «були мертвими задовго до падіння» літака. На думку Гіркін, країни Заходу нібито спеціально інсценували крах рейсу, «щоб створити проблеми Росії». Насправді ж особи пасажирів і екіпажу давно відомі, а родичі загиблих чекають винесення вироку винним в аварії авіалайнера.
Незважаючи на абсурдність таких теорій, Росія, як і раніше, продовжує штампувати заяви про якусь «всесвітню змову» проти Кремля. Проросійські медіа не тільки підтасовують факти та спотворюють дані прокуратури Нідерландів, а й тиснуть на людський чинник, стверджуючи про «недовіру людей» до результатів розслідування катастрофи. Наприклад, просувався наратив про те, що в невинність Росії вірить «величезна кількість людей», а в причетності Кремля до катастрофи впевнені не всі. Виявилося, що ці дані вигадані, а російські ЗМІ просто спотворили результати соцопитування Washington Post про причини катастрофи Боїнга.