Дослідження показують, що близько 14% хворих переносять COVID-19 у важкій формі. На тяжкість перебігу COVID-19, а також на рівень летальності, впливає безліч чинників, як-от вік, супутні захворювання, стать, генетична схильність, соціальні та економічні аспекти. Рівень летальності від COVID-19 також безпосередньо залежить від рівня медичної системи тієї чи іншої країни.
Користувачі мережі поширюють публікацію з “науковим експериментом” про те, як сприйняття людини впливає на її фізичне здоров’я. Автори публікації стверджують, що небезпека COVID-19 дуже перебільшена ЗМІ, і люди вмирають “просто від страху, що у них смертельний вірус”. “Сьогодні відомо, що небезпека смерті від вірусу насправді дуже невелика, якщо не боятися”, – сказано в публікації.
У першій частині публікації описується експеримент: в’язень, повіривши, що він стікає кров’ю, помер від зупинки серця; насправді ж його життю нічого не загрожувало. Автор публікації запевняє, що “все, що ми сприймаємо, хай то буде позитивне чи негативне, впливає на нас, на весь наш психологічний і органічний апарат”. Дійсно, опис цього експерименту можна зустріти в книзі лікаря-кардіолога Бернарда Лауна “Втрачене мистецтво лікування”. Автор книги зазначає, що колись прочитав про цей експеримент в одному з журналів, де він описувався, як “Убитий власною уявою”. Однак автор використав цей випадок як ілюстрацію до своїх роздумів на тему впливу емоційного стану людини на здоров’я її серцево-судинної системи.
На основі цього експерименту автор публікації запевняє, що люди вмирають “просто від страху, що у них смертельний вірус”, а небезпека COVID-19 дуже перебільшена ЗМІ. Дійсно, більшість хворих на COVID-19 мають легку форму хвороби, основними симптомами якої є висока температура і кашель. Однак у близько 14% хворих важкий перебіг хвороби, що в основному пов’язано з надмірною імунною реакцією на вірус, коли імунна система виходить з-під контролю і завдає шкоди організму. Це може привести до септичного шоку, коли артеріальний тиск падає до небезпечно низького рівня й інші системи організму перестають працювати належним чином.
Дослідження показують, що приблизно 80% лабораторно підтверджених пацієнтів мали захворювання від легкого до середнього ступеня тяжкості, 13,8% переносять захворювання у важкій формі (задишка, частота дихання ≥ 30 разів на хвилину, сатурація крові киснем ≤ 93% тощо), а у близько 6,1% пацієнтів ситуація критична (дихальна недостатність, септичний шок і/або поліорганна дисфункція/недостатність).
До осіб, що піддаються найбільшому ризику важкого захворювання і смерті, відносяться люди віком старше 60 років, а також люди з такими супутніми захворюваннями, як гіпертонія, діабет, серцево-судинні захворювання, хронічні респіраторні захворювання та рак. При цьому загальний коефіцієнт смертності серед людей старше 80 років становить 21,9%, для пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями – 13,2%, для хворих на діабет – 9,2%, на гіпертонію – 8,4%, на хронічні респіраторні захворювання – 8,0%, і 7,6% для хворих на рак.
Вчені також звертають увагу на те, що, крім віку і основних захворювань, на важкість перебігу COVID-19 також впливають стать і генетична схильність людини. Дослідження показують, що гендерний розрив у різних країнах варіюється, однак імовірність смерті чоловіків від інфекції приблизно в два рази вища, ніж жінок. Вчені пояснюють це тим, що жіноча імунна система сильніша практично на всіх рівнях, частково тому, що жіночі гормони естрогену мають тенденцію посилювати імунну систему, тоді як чоловічі андрогенні гормони мають тенденцію знижувати її.
Гени також можуть впливати на вразливість до COVID-19. У жовтні 2020 року в журналі “The New England Journal of Medicine” було опубліковано результати дослідження, де вченим вдалося ідентифікувати групу варіантів хромосоми 3, яка пов’язана з важким захворюванням і дихальною недостатністю у пацієнтів із COVID-19. Дослідники виявили, що деякі з генів кодують ключові молекули імунної системи, які називають цитокінами, і рецептор ACE2, через який вірус проникає у клітини.
Крім біологічних факторів, на тяжкість перебігу COVID-19 також впливають соціальні та економічні чинники. Досліджуючи питання уразливості кольорового населення США до COVID-19, епідеміологи звернули увагу на те, що стресори повсякденного життя, пов’язані з расовою та етнічною дискримінацією, можуть прямо позначатися на здоров’ї. Вважається, що постійний підвищений рівень гормонів стресу, таких як кортизол і катехоламіни, посилює пошкодження тканин, роблячи людей більш уразливими до хвороб. Крім того, такі соціальні чинники, як проживання в густонаселених районах з низькими доходами, більш високий ризик зараження вірусом на роботі, обмежений доступ до медичного обслуговування також впливають на тяжкість перебігу COVID-19 у деяких груп населення.
ВООЗ неодноразово підкреслювала, що рівень летальності від COVID-19 безпосередньо залежить від рівня медичної системи тієї чи іншої країни. Також цей показник варіюється залежно від регіону, обсягу тестування потенційних хворих на COVID-19, варіантів лікування, превентивних заходів уряду тощо.
Згідно зі статистикою Університету Джона Хопкінса, станом на 21 червня 2021 року глобальне співвідношення смертей до кількості захворілих становить 2,2 відсотка (3 864 731 смертельний результат із 178 433 920 випадків).
Раніше StopFake.org спростовував неправдиву інформацію про те, що спалах COVID-19 в Індії нібито є “повним розводом”.