Експерти в галузі охорони здоров’я Німеччини говорять про повторну вакцинацію, оскільки вона здатна підвищити імунний захист проти коронавірусу і його мутацій, а не через надлишок невикористаних доз. Особливо актуальною є повторна імунізація для літніх людей, медичних працівників та людей із попередніми захворюваннями.
У соціальних мережах поширюють відео про те, що «тепер уже потрібно чотири дози вакцини від COVID-19 – неймовірно, але факт». За словами автора ролика, адвоката і блогера Сергія Гули, це відбувається тому, що залишкові дози препаратів потрібно кудись подіти. Гула посилається на слова німецького експерта в галузі медицини Карла Лаутербаха, який нещодавно заявив про те, що громадянам Німеччини, ймовірно, потрібно буде повторити курс вакцинації проти коронавірусу. Також Гула робить акцент на тому, що чим більше препарату буде вводитися, тим сильнішими будуть побічні ефекти від нього, а це може бути серйозним ризиком для здоров’я людей.
Насправді в повідомленні німецької Постійної комісії з вакцинації (Stiko) йдеться про повторну вакцинацію тільки для громадян Німеччини. Однак, за словами очільника Stiko Томаса Мертенса, точна кількість часу, який має пройти між щепленням від COVID-19 і ревакцинацією, поки не визначена. «Нам доведеться почекати ще кілька місяців, щоб зрозуміти, чи слабшає імунний захист в окремих групах населення після вакцинації і чи був він в цілому достатнім», – уточнює Мертенс. Те, що коронавірус нікуди не зникне і захист від нього повинен буде поновлюватися, як і від штамів сезонного грипу, було відомо практично від самого початку пандемії COVID-19. Тому необхідність повторної вакцинації не є шокуючою новиною, як її презентує Сергій Гула.
Більш того, повторна вакцинація населення потрібна не для того, щоб «кудись подіти залишкові дози», а для того, щоб забезпечити достатній імунний захист від вірусу і колективний імунітет. Ревакцинація сприяє кращому захисту організму проти коронавірусу, а не «посилює побічні ефекти», як стверджує автор ролика на YouTube. Немає жодних доказів того, що побічні реакції після ревакцинації будуть посилюватися.
Провідні виробники вакцин вже спостерігають за своїми препаратами, і поки є впевненість, що вакцини забезпечують достатній захист як мінімум на півроку – BioNTech, наприклад, говорить про шість місяців. Більш тривалі періоди поки не можуть бути оцінені через відсутність даних.
Наприклад, Великобританія хоче запропонувати третю вакцинацію для людей старших 70 років у вересні цього року. З точки зору німецького вірусолога професора Гартмута Хенгеля з Університетської клініки у Фрайбурзі, це цілком виправдане міркування – особливо для старшого покоління. Однак вчений вважає, що наявні дані ще занадто мізерні, щоб оцінити необхідність нової вакцинації вже цієї осені.
Що стосується нових штамів коронавірусу, то згідно зі словами Томаса Мертенса, виробники вже працюють над модифікованими вакцинами, які будуть ефективні проти різновидів Sars-CoV-2. Нова вакцина повинна забезпечувати імунітет протягом багатьох років і працювати проти мутуючих штамів – але вона, ймовірно, буде затверджена тільки в 2022 році. За необхідності мРНК-вакцини, такі як Pfizer / BioNTech і Moderna, можуть бути швидко адаптовані під нові штами вірусу – особливо якщо коронавірус продовжить мутувати тільки в своїх «шипах». Адже для того, щоб компенсувати ці зміни, вакцини потрібно буде змінити лише в декількох аспектах. «Адаптована вакцина тестується тільки на невеликій кількості людей в порівнянні з великими дослідженнями під час первісного затвердження. Перш за все, кров щеплених буде перевірена на наявність антитіл. Якщо антитіла в лабораторії краще нейтралізують мутований варіант вірусу, то нову вакцину можна буде використовувати дуже швидко. До цього часу вірус завжди змінювався у схожих місцях, що робить адаптацію вакцин порівняно легкою», – пише німецьке видання SWR.de.
Також, згідно з даними сайту SWR.de , Берлінська дослідницька група проаналізувала, як швидко мутують віруси корони і грипу, тобто як змінюється їхній генетичний матеріал. Це дослідження було опубліковано в журналі «Еволюція вірусів». У випадку з вірусами грипу протягом одного року відбувається 25 мутацій у 10 000 будівельних блоках генетичного матеріалу. У Sars-CoV-2, за оцінками, їх приблизно вдвічі менше: 10 мутацій на 10 000 будівельних блоків. Але така висока швидкість еволюції незвичайна для коронавірусів. Той факт, що швидкість змін настільки значна, також пояснюється високою поширеністю інфекції і низьким рівнем імунітету до Sars-CoV-2 у всьому світі. У звичайних коронавірусів на 10 000 генетичних будівельних блоків припадає лише 6 мутацій.
У своєму ролику Сергій Гула заявляє про те, що він «хотів би побачити результати досліджень» на предмет безпеки повторних щеплень, яких (результатів) нібито ще немає, а повторна вакцинація – вже затверджений план. Виробники вже проводять випробування адаптованих вакцин, які повинні забезпечити ще більш ефективний захист від сучасних варіантів коронавірусу. В кінці лютого BioNTech і Pfizer вже почали клінічне випробування у США, під час якого 144 досліджуваних із першого великого схвального випробування отримають щеплення оновленою вакциною втретє. Результати оцінки утворених антитіл поки не опубліковані. Компанія Moderna також вже проводить випробування адаптованої вакцини. Перші результати свідчать про хороший захист після ревакцинації – як проти оригінального вірусу, так і проти його різновидів. Вакцина компанії CureVac теж вже оцінюється на предмет ефективності проти мутацій.
За інформацією Deutsche Welle, масштабне дослідження, проведене в Італії, показує, наскільки важливою є навіть перша ін’єкція. Згідно з цим дослідженням, кількість інфікувань у людей, вакцинованих проти коронавірусу, значно знижується протягом п’яти тижнів після введення першої дози. У цій групі через 35 днів після отримання першої дози вакцини BioNTech / Pfizer, Moderna або AstraZeneca відбулося на 80% менше заражень, виявив Національний інститут охорони здоров’я Італії. Кількість госпіталізацій скоротилося на 90%, а кількість летальних результатів – на 95%. Це було справедливо для всіх вікових груп, як для чоловіків, так і для жінок. У співпраці з Міністерством охорони здоров’я дослідники вивчили дані 13,7 мільйонів вакцинованих жителів Італії.
StopFake вже багато разів спростовував фейки і маніпуляції адвоката Сергія Гули, наприклад, «Маніпуляція: Українці масово звертаються за медичною допомогою після вакцинації від COVID-19» , «Маніпуляція: Вакцина від Covid-19 не може бути ефективною і має серйозні побічні ефекти», «Маніпуляція: Вакцинні паспорти вводяться для управління і контролю за людьми» та інші.