Viber, месенджер Facebook та Telegram – найпопулярніші мобільні застосунки для обміну повідомлень серед українців. Такі дані соціологічного опитування отримав Київський міжнародний інститут соціології у лютому 2021 року.
Олександр Бевзюк-Волошин, менеджер проєктів «КМІС» розказав, що “в розрізі вікових груп Viber знову зберігає першість у використанні в кожній з категорій. Проте, варто звернути увагу на вікову категорію 18-29 років, де на другому місці за популярністю, на відміну від інших груп, виявився Telegram”.
Буденне спілкування в месенджерах є безпечним, та як показує практика, іноді ці майданчики стають платформою для поширення фейків або можуть виникнути питання щодо захищеності особистих даних користувачів.
З початку війни на Донбасі, прагнучи швидкої та оперативної комунікації, військові переписувались у додатках, в тому числі і російських. Та починаючи з 2017 року небайдужі програмісти почали створювати «MilСhat». Це перший український додаток з високим рівнем захисту та контролю, який розробив колишній військовий, молодий айті-спеціаліст та автор програмного забезпечення для артилеристів “Укроп” та “ArtOS” Ярослав Шерстюк.
«Всіляких месенджерів у нас і так багато. Насправді вони, на мою думку, не сильно безпечні. Мало того, ми ще не маємо над ними ніякого контролю, тому що вони всі зарубіжні. У мене була дуже така хороша ідея. Це щоб убезпечити спілкування між військовими і між їхніми членами сім’ї..» – розповідає Ярослав Шестюк.
Взаємодія між користувачами в додатку відбувається як переписка в груповому чаті. Адміністратор групи додає лише перевірених учасників комунікації. Реєстрація відбувається через емейл, що унеможливлює смс-розсилку спаму. Та основним функціоналом додатку є карти, на які наносяться розвіддані: тактичні маркування, прокладання маршрутів, позначення цілей та координат, навіть коли відсутній інтернет. Інформація з чатів доданих адміністратором користувачів зберігається на серверах, які локалізовані і можуть бути розміщені в будь-якій військовій частині без можливості витоку.
Наразі «MilСhat» має близько 35-ти тисяч користувачів. Програма викликала зацікавленість як серед військових на лінії фронту, так і у представників інших силових структур України.
Андрій, офіцер ЗСУ, топограф прокоментував, що «MilСhat» розглядає як елемент автоматичної системи управління військами. Дуже приємно, що розробники взяли вірний курс у створенні своєї програми, орієнтуючись на Натовські протоколи, тобто відходячи від “радянщини”
Безпека спілкування в додатку захищена найбільш надійним протоколом Signal, визнаним у світі кращим для забезпечення наскрізного шифрування даних.
З 2018 року військові на лінії розмежування не використовують месенджери Viber і Telegram в службових цілях. Якщо для цивільних обмін інформацією в тих чи інших соціальних мережах, – це власний вибір та відповідальність, то для військових – це справа виживання.