Результати дослідження показують, що кімнатні мухи здатні переносити геном вірусу SARS-CoV-2 на вільні від вірусів поверхні і поживні субстрати. Однак ні в одному зі зразків, узятих з поверхонь, вченим не вдалося виявити інфекційний вірус. Вчені запевняють, що «мухи, швидше за все, не відіграють значної ролі в передачі SARS-CoV-2 людям і сприйнятливим тваринам». 

Користувачі мережі поширюють інформацію про те, що мухи нібито здатні поширювати коронавірус SARS-CoV-2, що є збудником COVID-19. Про це начебто повідомили вчені з Канзасу, США. Дослідники нібито з’ясували, що мухи збирають з повітря ті частинки вірусу, які виділяє людина в процесі спілкування, чхання або під час кашлю. «Ці активні частинки мухи можуть поширювати протягом 24 годин. Шансів підхопити хворобу від них аж ніяк не мало», – наводять цитату з дослідження автори публікацій.

Скриншот – facebook.com

20 квітня 2021 року в науковому журналі BMC було опубліковано дослідження під назвою «Механічна передача SARS-CoV-2 домашніми мухами». Авторами публікації є дослідники Державного університету Канзасу і Служби сільськогосподарських досліджень – Вельмуруган Балараман, Барбара С. Дролет, Дана Н. Міцель та інші.

Як запевняють автори, «метою роботи було дослідження здатності кімнатних мух механічно передавати SARS-CoV-2». Вчені перевіряли, чи здатні мухи (Musca domestica) переносити вірус на інші поверхні, а також чи можуть вони передавати вірус природним шляхом.

У першому експерименті мухи контактували із зараженим вірусом молоком та іншими речовинами, після чого через 4 і 24 години вчені перевіряли поверхні на наявність вірусу. Дійсно, на досліджених поверхнях контейнера, в якому розміщувалися піддослідні, була виділена РНК вірусу. У другому експерименті учені перевіряли здатність зараженої мухи поширювати вірус на поживний субстрат і молоко. У кількох випадках дослідникам також вдалося виявити РНК вірусу. Однак кількість виявленого генома вірусу була настільки мала, що не ідентифікувалася як інфекційний вірус. 

Висновки, до яких дійшли вчені, прямо суперечать поширюваній у мережі інформації. «Результати показують, що мухи, які переносять SARS-CoV-2, здатні переносити вірус на вільні від вірусів поверхні і поживні субстрати; проте неможливість відновити інфекційний вірус з цих поверхонь і субстратів передбачає, що рівень вірусного зараження низький і є нижчим від чутливості нашого аналізу виділення вірусу», – зазначається в дослідженні, – «Примітно, що ні в одному зі зразків, узятих з поверхонь контейнерів для перенесення, не було виявлено інфекційного вірусу. Ці дані передбачають, що мухи, швидше за все, не відіграють значної ролі в передачі SARS-CoV-2 людям і сприйнятливим тваринам», – заявляють автори публікації.

Дана Найдуч, співавтор дослідження, в інтерв’ю VeryWellHealth звернула увагу на те, що дослідження проводилося в контрольованому середовищі і результати демонструють, що хоч кімнатні мухи можуть набувати і вкривати вірус SARS-CoV-2, вони не передають інфекційний вірус на інші поверхні. «Необхідні додаткові дослідження, щоб перевірити, чи можуть кімнатні мухи вкривати вірус поза контрольованим середовищем», – зазначає дослідниця

ВООЗ заявляє, що на сьогоднішній день немає ніяких доказів або інформації, яка б дозволяла припустити, що вірус COVID-19 передається через кімнатних мух. «Вірус, що викликає COVID-19, поширюється в основному через краплі, які утворюються при кашлі, чханні або розмові інфікованої людини», – йдеться на сайті організації.


Раніше StopFake.org спростовував неправдиву інформацію про те, що комарі нібито здатні поширювати COVID-19.