У Японії дозволено ставати донором крові через 48 годин після імунізації мРНК-вакцинами проти COVID-19.
У соціальних мережах поширюється неправдива інформація про те, що японський підрозділ Червоного Хреста нібито заборонив ставати донором крові тим людям, які зробили щеплення проти COVID-19. Цим «фактом», на думку авторів аналогічних публікацій, нібито підтверджується низка антивакцинаторських наративів про «небезпеку» імунізації проти COVID-19.
Першоджерелом дезінформаційної новини став американський сайт The solari report, який неодноразово викривали на поширенні фейків про пандемію, «всесвітню змову» і вакцинацію. Цього разу видання маніпулював даними японського підрозділу Міжнародного комітету Червоного Хреста, який опублікував оновлену інформацію для донорів. У повідомленні йдеться про сумісність вакцин від низки захворювань, в тому числі й від коронавірусу, зі здачею крові. В Японії дійсно тимчасово не діяв збір крові у людей, прищеплених від COVID-19, однак заборона була тимчасовою і не пов’язаною з «небезпекою» вакцинації проти коронавірусу. З 14 травня японський Червоний Хрест відновлює співпрацю зі щепленими від коронавурусу донорами.
«З 14 травня 3-го року Рейви (японське літочислення, мається на увазі 2021 рік – ред), ті, хто був вакцинований РНК-вакциною, зможуть брати участь у донорстві крові через 48 годин (від моменту вакцинації)», – сказано в повідомленні японського Червоного Хреста.
Найчастіше людям, яким зробили щеплення від COVID-19, здебільшого або взагалі не потрібно чекати, або необхідно почекати кілька діб, перш ніж здавати кров і плазму, повідомляють профільні організації по всьому світу. У різних країнах діють практично ідентичні правила для вакцинованих від коронавірусу донорів. У загальних рекомендаціях Управління із продовольства і медикаментів США (FDA) сказано, що люди, які отримали інактивовану вакцину або препарат на основі мРНК, можуть відразу ж здавати кров без періоду очікування. А ось особи, які отримали живу ослаблену вірусну вакцину COVID-19, повинні витримати двотижневий період перед донорством.
Американський комітет Червоного Хреста також повідомляє, що час відстрочки для донорів після вакцинації від COVID-19 може варіюватися залежно від вакцини. Підкреслюється, що при здачі крові або плазми немає ніяких протипоказань для людей, імунізованих проти COVID-19, якщо вони не мають симптомів захворювання і почуваються добре на момент здачі крові.
«Вакцини проти COVID-19, дозволені в США (Johnson & Johnson, Moderna і Pfizer), не становлять ніякого ризику для безпеки системи кровопостачання або для пацієнтів, які отримують переливання крові», – підкреслюється в повідомленні міжнародної Асоціації банків крові (AABB).
Більш того, медичні організації по всьому світу настійно закликають донорів не боятися здавати кров під час пандемії – донорські центри відкриті, незважаючи на карантинні обмеження. Підкреслюється, що здача крові та плазми має величезне значення для здоров’я населення, а добровільні донори – єдине джерело крові для тих, хто її потребує.
Також наголошується, що COVID-19 не передається донорам під час процедур зі здачі крові – коронавірус передається повітряно-крапельним шляхом, а не через кров.