Пандемія реальна, а порівнювати рівень захворюваності на грип та інші ГРВІ з COVID-19 некоректно. Під час епідемічного сезону 2018-2019 років в Україні зареєстровано 64 летальних випадки від грипу та ГРВІ. Від COVID-19 за час пандемії померло понад 46 тисяч людей.
У соціальних мережах поширюється дезінформаційний пост, у якому порівнюється рівень інфікування українців на грип і ГРВІ з рівнем захворюваності на COVID-19. Автор публікації маніпулює статистичними даними, заявляючи, що грип і ГРВІ нібито набагато небезпечніше від коронавірусу. У тексті також наводяться перекручена статистика інфікування населення COVID-19 та грипом у деяких країнах Євросоюзу.
Фейк: Рівень захворюваності на COVID-19 досягнув третини від рівня захворюваності на грип і ГРВІ епідсезону 2018-2019, коли статистика зафіксувала 5,4 мільйона хворих. Пандемія вигадана.
Факт: У 2018-2019 епідеміологічному сезоні дійсно на грип та ГРВІ перехворіли 5,4 мільйони українців, 65,3% з яких – діти до 17 років. Однак порівнювати пандемію COVID-19 і сезонну епідемію грипу та ГРВІ некоректно як мінімум із двох причин: характеру хвороб і смертності від них. Гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) – це велика група захворювань, викликаних широким спектром інфекційних збудників. Це містке поняття, що включає респіраторні хвороби як вірусного, так і бактеріального походження. Збудником ГРВІ можуть стати різні організми, яких зараз налічується до 300 видів. Саме тому рівень інфікування ГРВІ та грипом дійсно вищий, ніж рівень захворюваності на COVID-19, який викликається лише одним вірусом SARS-CoV-2.
Друга відмінність між ГРВІ та COVID-19 – це рівень смертності від захворювань. Зазвичай кількість летальних випадків від сезонних епідемій грипу і ГРВІ коливається на рівні до 0,1%, в той час як від коронавірусу вмирають 3–4% пацієнтів. Для порівняння: під час епідсезону 2018-2019 років з 5,4 мільйона інфікованих померли 64 людини (0,001% хворих). Жоден з них не була вакцинований проти грипу, 11 людина взагалі не зверталися за медичною допомогою, а кожен п’ятий звернувся вже при критичному погіршенні стану здоров’я.
За час пандемії COVID-19 в Україні було інфіковано 2,1 мільйона людей, а померло від коронавірусу понад 46 тисяч осіб (2,2% хворих). Незважаючи на меншу кількість заражень COVID-19, ніж на грип та ГРВІ, смертей від коронавірусу в тисячі разів більше.
Фейк: Німеччина: епідсезон 2017- 2018 років – 9 мільйонів хворих на грип. За 13 місяців ковідожаху – 3,1 мільйона інфікованих COVID-19.
Факт: Сезон грипу і ГРВІ 2017-2018 років у Німеччині був одним із найважчих для країни. З 9 мільйонів інфікованих німців померли від респіраторних інфекцій 1674 людини (с. 34). Відповідно, смертність від ГРВІ в тому сезоні коливалася на рівні 0,02% від загальної кількості людей, які захворіли.
Під час пандемії COVID-19 у Німеччині було інфіковано понад 3,5 мільйона людей, а кількість летальних випадків від коронавірусу становила майже 85,5 тисяч осіб. Тобто, смертність від COVID-19 в Німеччині становить близько 2,5% від загальної кількості людей, які захворіли.
Фейк: Погляньте на Швецію. Там не носять маски, а обмеження мінімальні. Втім, в цій країні сьогодні зареєстровано 900 000 позитивних з COVID-19, що трохи менше ніж 9% від загальної кількості населення країни, в той час коли під час епідемій грипу… хворіє від 15 до 30% населення.
Факт: У Швеції повною мірою діють такі ж самі обмеження, пов’язані з поширенням COVID-19, як і в усьому світі. Ніяких послаблень або скасування карантину в Швеції не було. На сьогодні в країні до вересня 2021 року введено низку карантинних пересторог. Наприклад, у Швеції діє заборона на проведення масових заходів, на яких присутні більше ніж вісім осіб – для порушників передбачені штрафні санкції і тюремні терміни. Також з обмеженнями щодо кількості людей працюють магазини, ресторани, спортзали, установи культури та інші заклади. Носіння масок у Швеції не скасовувалося. З більше ніж мільйона людей, які захворіли у Швеції за час пандемії від коронавірусу померли більше ніж 14 тисяч. Тобто смертність від COVID-19 у Швеції становить приблизно 1,5% від загального рівня інфікування населення.