Збудником COVID-19 є вірус із сімейства коронавірусів SARS-CoV-2, який вперше було виявлено в Китаї наприкінці 2019 року.
Серед користувачів соцмереж поширюється публікація, в якій перелічується низка фейкових тверджень щодо COVID-19. Зокрема, поширюються заяви про те, що вірус SARS-CoV-2 не був ніким виділений, ніякої хвороби COVID-19 не існує, а всі симптоми хвороби з’являються через вдихання певних хімічних отрут.
Фейк: COVID-19 – це абревіатура від назви технології нанесення на тіло людини квантового татуювання індивідуального графіка вакцинації (Certificate of Vaccination ID).
Факт: Офіційна назва хвороби, яку викликає вірус SARS-CoV-2, – COVID-19. У лютому 2021 року Міжнародний комітет із таксономії вірусів (ICTV) оголосив, що SARS-CoV-2 (коронавірус важкого гострого респіраторного синдрому) буде використовуватися як назва нового вірусу. Таку назву було обрано, тому що вірус генетично пов’язаний з коронавірусом, відповідальним за спалах атипової пневмонії в 2003 році. Тоді ж Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) оголосила COVID-19 як назву нової хвороби.
Фейк: Вірус SARS-CoV-2 ніким не виділено, тому що його не існує, ніяких мутацій цього вірусу не існує, немає ніякої хвороби COVID-19, немає ніякої пандемії.
Факт: SARS-CoV-2 був незалежно ідентифікований і секвенований на початку 2020 року. Згідно зі звітом ВООЗ, приблизний час появи перших випадків захворювання COVID-19 у людини – листопад-грудень 2019 року. Аналіз, проведений дослідницькою групою з Уханського інституту вірусології, показав, що геном цього коронавірусу на 96% ідентичний геному коронавірусу кажанів. Попередник SARS-CoV-2 існував упродовж певного невстановленого часу, не заражаючи людей, поки не мутував, що перетворило його в вірус, здатний заражати людей. ВООЗ оголосила спалах COVID-19 пандемією 11 березня 2020 року. За даними на 8 квітня 2021 року, по всьому світу зафіксовано близько 134 мільйонів випадків захворювання на COVID-19, 2,9 мільйона людей померли внаслідок хвороби.
Фейк: Всі симптоми, які приписують COVID-19, виникають внаслідок вдихання хімічних отрут.
Факт: StopFake вже писав про теорію змови, що нібито вірусу не існує, а люди хворіють через розпилення хімікатів. Про це детальніше можна почитати в матеріалах «Фейк: Люди хворіють не на COVID-19, а на хімічний пневмоніт», «Фейк: Літаки розпорошують хімікати по всьому світу, щоб фальсифікувати другу хвилю пандемії COVID-19». Ніяких доказів розпилень будь-яких хімікатів немає, як і свідчень того, що люди хворіють на COVID-19 через вдихання хімічних отрут. COVID-19 – важка гостра респіраторна інфекція, що викликається коронавірусом SARS-CoV-2. Також у пості стверджується, що етиленоксид, який використовують для дезінфекції ватних паличок для тестів на COVID-19 і масок, при тривалому контакті викликає рак мозку, різні побічні ефекти. Фактчекери Reuters спростували цю інформацію, пояснивши, що тести на COVID-19 безпечні для регулярного використання. StopFake також спростовував і дезінформацію про шкоду масок.
Фейк: На сайті виробника ГМО-вакцин Moderna написано, що сильний імунітет людини є загрозою для їхньої мРНК-вакцин.
Факт: Протипоказанням для щеплення вакциною від Moderna є важка алергічна реакція або негайна алергічна реакція до будь-якого інгредієнта мРНК вакцини (наприклад, такого як поліетиленгліколь). Щодо імунітету на сайті виробника вказується, що «особи з ослабленим імунітетом, включаючи людей, які отримують імуносупресивну терапію, можуть мати знижену відповідь на вакцину Moderna COVID 19». StopFake також писав про інші фейки, пов’язані з компанією Moderna: «Фейк: Компанія “Moderna” призналась, що не вакцинує, а чіпує людей», «Фейк: Вакцина від Moderna містить таємничий компонент «Люциферин», розчинений у 66,6 мл буферного розчину».
Також у пості повторюється і фейк про те, що нібито вакцини від COVID-19 змінюють ДНК людини. Цю дезінформацію також спростовував StopFake.