Джерело: Юрій Бершидський, для The Insider
Дмитро Кисельов у програмі «Вести недели» (укр. – «Вісті тижня») в зв’язку з гучним інтерв’ю, яке Опра Вінфрі взяла у принца Гаррі та Меган Маркл, розповів таку історію, що аж мурашки по шкірі:
– Ось тільки цього ще не вистачало британській королівській сім’ї – центральній інституції британської монархії, яка, як вважається, ось вже 1200 років втілює собою силу духу і благородство помислів. Через океан саму Єлизавету Другу попросили схилити одне коліно і присягнути руху BLM – «Чорні життя мають значення». В Америці нікого не цікавить, чи зможе королева опуститися на коліно фізично, але вона повинна це зробити. Інших варіантів немає, адже звинувачення в расизмі всього її виводка не залишає варіантів.
Звинувачення прозвучали від онука-втікача принца Гаррі, який без слів підтримував свою дружину герцогиню Сассекському, в минулому – просто Меган Маркл, коли вона від імені подружжя говорила про расизм у вінценосної сім’ї в телеінтерв’ю Опрі Вінфрі. Адже побоювання щодо кольору шкіри майбутньої дитини у британській королівській сім’ї зчитуються однозначно: расизм.
– Вас запитали про те, наскільки темною буде ваша дитина? – поцікавилася Вінфрі.
– А також що це буде означати і який вигляд матиме, – сказала Маркл.
– Хто? Ти мені не скажеш, хто вів із тобою такі розмови?
– Думаю, це дуже їм зашкодить.
– Гаразд. Як проходили такі зустрічі? Були розмови про безпеку, про те, що не буде титулу і наскільки темною буде шкіра у дитини при народженні?
– Це мені розповідав Гаррі. Ці розмови вела з ним його сім’я.
– Нічого собі!
«Нічого собі!» – це сплеснула Опра Вінфрі, яскраве обличчя BLM, тісно пов’язане з правлячою нині в США Демократичною партією. Якщо так, то меседж для Британії відправлений цілком конкретний і безкомпромісний.
І зовсім не має значення, наскільки правдиві звинувачення Меган Маркл. В епоху постправди #MeToo і BLM факти – річ не найважливіша. Британія сама користувалася такою технологією, щоправда, звинувачуючи Росію. А ось тепер вже і сама нарвалася на те, що сам факт звинувачення – ось що важливо і вже самодостатньо для нової медіакультури, що просувається із Заходу. Британська королівська сім’я – расисти! Крапка. І будь-які виправдання лише підкріплюють вердикт. Тож пора на знак каяття опуститися на коліно, а краще омити ноги чорношкірим, як це робили офіцери американської поліції. Інше не пройде. Не повірять. <…>
Так що жест каяття на користь BLM має зробити саме сама королева. На коліно! Якщо коліно не гнеться, то хоча б наказати не виносити на виходи в парламент корону з трьома тисячами діамантів, награбованих у колоніях Британської імперії. Корона настільки важка від коштовностей, що Єлизавета все одно не може її втримати на голові.
Відмова від церемоніального виносу колоніальних трофеїв – лише перший крок. Наступний – зібрання країн Британської співдружності й публічне покаяння за расові злочини своєї династії в країнах Африки, в Індії та Китаї. Так що йдеться не просто про вибачення перед Меган Маркл. За Меган сьогодні – величезна політична сила».
Звучить все це і справді шокуюче – варто уявити собі 94-річну королеву колінопреклоненною. Ось тільки Кисельов чомусь не розповів, хто ж закликав королеву до такого публічного самоприниження. В інтерв’ю герцога і герцогині Сассекських нічого подібного не було. Після інтерв’ю хтось в Америці, можливо, таку думку і висловлював, але, певно, робив це так тихо, що цього не помітило навіть всевидюче око Google. Схоже, єдиним, хто зміг уявити королеву в такій позі, виявився карикатурист з Charlie Hebdo, але в зовсім іншому контексті.
Карикатура з журналу Charlie Hebdo. Заголовок: «Чому Меган полишила Бекінгемський палац». Фраза, яку вимовляє Меган Маркл: «Тому що я не могла дихати».
Прихильники BLM у своїй більшості реагували на інтерв’ю зовсім інакше: одна із засновниць руху, американка Опал Тометі закликала до бойкоту британської королівської сім’ї.
Про те, що королеві та іншим членам королівської сім’ї слід було б попросити вибачення, розмова теж була, з цією думкою виступила ведуча ранкового шоу на ABC Санні Хостін. Але вона мала на увазі не колінопреклоніння перед усіма чорношкірими, а особисті вибачення перед Меган Маркл – за те, що не захистили її від расистських нападок. Варто зауважити, що заява Хостін прозвучала ще до самого інтерв’ю, в якому Меган звинуватила в расизмі членів сім’ї.
І виходить, що Кисельов міг відштовхуватися хіба що від фрази Опри Вінфрі: «Нічого собі!» Це в ній він розгледів «прямий і безкомпромісний меседж». Щоправда, в оригіналі, якщо вірити повній розшифровці інтерв’ю, опублікованій британським таблоїдом The Sun, ведуча в цьому місці сказала всього лише mm-hmm. Тобто попросту хмикнула. Але і цього виявилося досить Кисельову, який у хвилини натхнення здатний перевершити пушкінського Дон Гуана, який міг судити про зовнішність жінки з однієї побаченої ним п’ятки і якому слуга Лепорелло говорив:
— То й досить вам. У вас така уява –
За мить вже домалює усе решту;
Вона у вас художника меткіша,
Однаково вам, з чого починати,
Чи з брів, чи з ніг.
Мабуть, багатозначне «хм» з боку «особи, тісно пов’язаної з правлячою партією», тепер треба вважати серйозним попередженням британським союзникам. Ось тільки зв’язок цей приблизно так само очевидний, як горезвісний «меседж». Вінфрі, звісно, ніколи не приховувала своїх політичних поглядів і відкрито підтримувала демократів, у 2008 році брала участь у виборчій кампанії Барака Обами. Але так чинили й чинять багато американських знаменитостей. У січні 2018 року велися розмови про те, що вона може стати кандидатом від демократів на президентських виборах; так, відома політична журналістка Ніколь Гаудіано писала в USA Today: якщо Опра вирішить виставити свою кандидатуру, то перемогти її на демократичних праймеріз буде дуже важко. Але сама Вінфрі невдовзі заявила, що це не для неї, що вона воліє продовжувати займатися тим, що добре вміє робити. Цим, власне, її участь в політиці й вичерпується, якщо не брати до уваги інтерв’ю, які вона бере в тому числі й у політичних фігур.
Тож у сухому залишку лише стримана реакція телеведучої на сенсаційну заяву Меган Маркл. Решта історії про те, як Америка ставить Британію на коліна і вимагає публічного покаяння за колоніальне минуле, – в чистому вигляді фантазія Кисельова.
Джерело: Юрій Бершидський, для The Insider