Джерело: EU vs Disinfo
Короткий путівник для спілкування з тими, хто вірить антивакцинаторським
теоріям змови.
«Щеплення – справа важлива! Це зовсім не страшно. Раз, і все! », – заспокоює птах марабу невпевненого в необхідності щеплення (і переляканого!) Бегемота в радянському мультфільмі 1966 року. Через понад 50 років, в розпал світової пандемії COVID-19, вакцини є важливими як ніколи, але повідомлення прокремлівських ЗМІ набагато менш заспокійливі.
Під час пандемії необґрунтовані заяви щодо вакцин, які є породженнями найбільш темного боку інтернету, – наприклад, про те, що «Білл Гейтс нібито використовує вакцинацію, щоб чипувати людство» – знайшли нове звучання у прокремлівських дезінформаційних ЗМІ. Різноманітна оманлива інформація на тему охорони здоров’я продовжує з’являтися у соціальних мережах, викликаючи розгубленість і посилюючи кризу в галузі охорони здоров’я. Багато хто вважатиме заяви про «мікрочипи» Microsoft у складі вакцин просто абсурдними. Але як щодо тих, хто вважатиме інакше? Як, власне, говорити з тим, хто прийняв на віру пов’язані з вакциною теорії змови, зіткнувшись з ними онлайн?
Ось декілька порад, які можуть в цьому допомогти:
Якщо ви зіткнулися з дезінформацією або теоріями змови щодо вакцин у соціальних мережах, дієвий перевірений метод – повідомити про такі дописи платформі, оскільки вони, швидше за все, порушують встановлені нею правила. Будь-яка реакція на такий контент (навіть якщо ви залишаєте негативний коментар) може сприяти його поширенню.
Як діяти, якщо людина, яка вірить в такі заяви та явні теорії змови про вакцини і ділиться ними, – близька вам людина: друг, коханий, сусід? Твердження, ніби Папа Римський вимагає, щоб його послідовники вакцинувалися, зробивши цим послугу світовим фармацевтичним компаніям, можуть видатися сміховинними, але кепкування, посоромлення або роздратування щодо того, хто через це всерйоз переймається, можуть мати зворотний ефект.
Навіть освічені люди можуть відчувати невпевненість і страх, викликані цілком зрозумілою стурбованістю щодо безпеки та ефективності вакцини. Шанобливе ставлення до інших і готовність вислухати є ключем до змістовного і плідного обговорення.
Наукові дослідження показали, що ми зазвичай приймаємо рішення щодо вакцин, опираючись не лише на наукові факти або медичні аргументи, а й на соціальні, культурні, економічні та політичні фактори, на особистий досвід і моральні переконання. Коротко кажучи, причини віри в необґрунтовані заяви щодо вакцин не вичерпуються одним лише незнанням.
Дослідження природної поведінки людини, проведене в 2017 році, виявило статистично значущі зв’язки між сумнівами щодо вакцинації та моральними цінностями серед двох великих груп батьків-американців. Люди, які мали серйозні сумніви щодо вакцинації, перебували під впливом віри в те, що вакцини спаплюжать «чисті» тіла їхніх дітей. Вони також вважали, що уряд не повинен «контролювати» поведінку особистості.
Суб’єкти дезінформації чудово розуміють, як зловживати і експлуатувати такі переконання. Необґрунтовані заяви в соціальних мережах про те, що вакцини нібито здатні змінити ДНК людини, або про те, що вони заражені ВІЛ, малярією або «наночастинками 5G», апелюють до емоцій, а не оперують фактами. Такі заяви використовують глибоко вкорінену віру в необхідність захистити власні тіла (і тіла наших дітей) від всього «неприродного», «брудного» або «небезпечного», представляючи вакцини відповідними саме цим характеристикам.
Заяви про те, що вакцини від COVID-19 використовують як привід для «чипування» і встановлення контролю над людством, схожим чином покликані зловживати нашими почуттями щодо свободи та автономії особистості (врешті решт, політика вакцинації містить елементи колективізму).
Усвідомлення того, що вашими моральними переконаннями можна маніпулювати, є складним і неприємним процесом. Намагайтеся розвивати критичне мислення і здатність до самоаналізу, ставлячи питання про тривоги і страхи щодо вакцини. І приготуйтеся слухати, не засуджуючи.
Люди, які сумніваються у вакцинах, ймовірно, не бажають навмисно нашкодити собі або своїм близьким. Як лаконічно сказала одна мама під час своєї лекції на TED talk, коли мова заходить про вакцинацію, більшість батьків «страшенно бояться вчинити неправильно».
У певному сенсі вакцинація стала жертвою власного успіху. Ми читаємо про такі хвороби, як натуральна віспа, в підручниках з історії, а не на новинних сайтах, саме тому, що вакцини допомогли їх викорінити. Але це ж робить ризик (яким би незначним він не був) можливих побічних ефектів вакцини більш «реальним», аніж загрозу, яку становить собою хвороба.
Чи може це стосуватися вашої близької людини / друга / сусіда? Чи не боїться він вакцини більше, ніж хвороби, лише тому, що хвороба здається менш реальною загрозою? Не забувайте, що деякі суб’єкти дезінформації, включаючи прокремлівські ЗМІ та їхніх ставлеників, поширюють заяви, що провокують саме такі настрої, наприклад, натякаючи, що криза, викликана коронавірусом, була спровокована ЗМІ або великими фармацевтичними компаніями, в комерційних цілях.
Спроби знайти точки дотику у (ми сподіваємося) загальній потребі ухвалити найкраще рішення щодо здоров’я створюють ґрунт для діалогу. Уникайте обміну «серією заперечень» – це може призвести до неприйняття і гніву. Постарайтеся встановити зв’язок на емоційному і особистому рівні. Чому для вас важливо, щоб ця людина «вчинила правильно» в тому, що стосується вакцинації? Визнання, що ви турбуєтеся про благополуччя цієї людини, може виявитися серйозним імпульсом, який змусить її переглянути свої погляди. Ваші особисті історії про те, чому ви переконані в необхідності вакцинації (і ви можете докладніше ознайомитися із заходами з метою безпеки вакцин), можуть часто бути переконливішими, ніж абстрактні міркування. Це потрібно робити, адже один-єдиний контакт із теорією змови може мати негативні наслідки навіть серед людей, які не вірять в теорії змови.
Нещодавно Атлантична Рада загострила увагу на дослідженні, яке виявило, що антивакцинаторські онлайн групи використовують більш різноманітні наративи, аніж групи, налаштовані позитивно до щеплень. Простіше кажучи, антивакцинаторські заяви рідко стосуються виключно вакцин. У них висвітлюються більш широкі теми, пов’язані з (альтернативною) охороною здоров’я і загальним станом здоров’я. Подібні повідомлення мають більш широке охоплення, аніж традиційні історії на захист вакцинації, які ґрунтуються на наукових даних і зв’язках із органами охорони здоров’я.
Наприклад, на сторінці в Facebook, присвяченій «альтернативній» медицині і націленій на українців, зроблена серія заяв, що пов’язують вакцини від коронавірусу із «небезпечними» наночастинками і технологіями 5G. На тій самій сторінці розписані чудеса аюрведичної медицини і користь кави для ракових хворих.
Ми не стверджуємо, що кава і аюрведична медицина неодмінно шкідливі, але люди, підписані на такі сторінки в соціальних мережах, можуть ненавмисно зазнати впливу шкідливої і такої, що вводить в оману інформації про вакцини. Більш того, чим більше людей вірять у те, що певні ідеї є істинними, тим більш ймовірно, що ми сприймемо їх як такі. Ось чому ваша присутність у спільнотах тих, хто вірить в теорії змови і дезінформацію, допомагає цим поглядам вкоренитися у нашій свідомості.
Якщо ваша близька людина або друг перебуває в такому «альтернативному» співтоваристві, заохочуйте його підписатися на сторінки і людей, які поділяють її інтереси і поширюють надійний, заснований на фактах контент. Встановлення зв’язків із вченими, незалежними ЗМІ, фактчекерами та аналогічними спільнотами – гарний спосіб формувати стійкість до дезінформації онлайн, включно з тією, яка стосується вакцин.
Люди, які вірять в теорії змови, часто вважають, що мислять критично. Аж ніяк не випадково флагман прокремлівської дезінформації RT закликає свою аудиторію «ставити більше запитань».
Але, як зазначає ця корисна стаття BBC, дух сумніву є насправді ключем до раціонального мислення. Мета не в тому, щоб змусити людину менше цікавитися або бути менш скептичною, а в тому, щоб змінити об’єкт її інтересу і скепсису. І почати ставити запитання.
Теорії змови зазвичай зображують складну реальність широкими розмашистими мазками, пояснюючи «все» і даючи відповіді на всі можливі питання відразу. Як писав соціолог Джон Гагнон, « різниця між науковою теорією і теорією змови полягає у тому, що в науковій теорії є дірки». Під час світової пандемії «всезнаюча» впевненість, яку нам пропонують теорії змови, може допомогти стримати тривожність. Замисліться, можливо, ваш співрозмовник звертається до сумнівних джерел, щоб задовольнити свою потребу в пізнанні.
Крім того, дезінформацію використовують не тільки в політичних, а й в комерційних цілях. Згідно з Глобальним індексом дезінформації, чверть мільярда доларів щорічно виплачується тисячам дезінформаційних сайтів рекламними компаніями, які розміщують рекламу багатьох відомих брендів. Веб-сайти, що пропагують «альтернативні» лікарські засоби замість вакцин, часто розміщують рекламу сумнівних харчових добавок, намагаючись отримати пряму фінансову вигоду за рахунок своїх відвідувачів. Підписників у соціальних мережах суб’єкти дезінформації теж можуть «монетизувати» або використовувати для поліпшення репутації.
Спробуйте запитати у співрозмовника, до чиєї думки щодо охорони здоров’я та вакцинації він прислухається і чому. Закличте його замислитися над тим, як він знаходить і оцінює інформацію, а також поміркувати про мотиви тих, хто поширює антивакцинаторські повідомлення.
Якщо ви слідуватимете цим покроковим рекомендаціям, у вас, можливо, вийде конструктивно поговорити і в підсумку вивести друга або близьку людину із кролячої нори конспірології. Але не чекайте швидких результатів.
Наші погляди і почуття щодо охорони здоров’я і благополуччя глибоко особисті і складні, їх навряд чи можна змінити миттєво. Крім того, як зазначає Марк Лорч, професор з комунікації і хімії в університеті Галла, нові докази створюють у наших поглядах суперечності, які можуть завдавати емоційного дискомфорту. Тому якщо ви будете занадто сильно тиснути, існує ризик того, що ваш співрозмовник знайде контраргументи і, навпаки, зміцниться у своїх поглядах, не зважаючи на докази.
Виявивши співчуття, навіть якщо ви твердо виступаєте проти теорій змови, ви зможете позитивно вплинути на складну і сповнену хвилювань атмосферу, яка супроводжує світову пандемію.
А якщо ви досягнете успіху, можете ще й показати другові, близькій людині або сусідові мультик про бегемота. Пам’ятайте, щеплення – це справа важлива, і це зовсім не страшно!
Джерело: EU vs Disinfo