Джерело: Юрій Бершидський, для The Insider
«Вести» в матеріалі під заголовком «AstraZeneca попалася на підтасовуванні даних щодо своєї вакцини від COVID-19» повідомляють:
«У США розгорівся скандал навколо британської вакцини від коронавірусу від AstraZeneca. Вчених звинуватили в підтасовуванні результатів випробування. Про це повідомляє Блумберг із посиланням на американську владу. За їхніми даними, заявлену ефективність у 90 відсотків виявили тільки у людей, молодших за 55 років. У решти ж вона склала близько 60 відсотків.
Американці сумніваються в доцільності випуску такої вакцини, повідомляє телеканал “Россия 24”. У її виробництво доведеться вкласти мільярди доларів, а ефективність не гарантована. На цьому тлі вже третій день поспіль падають акції компанії AstraZeneca».
Насправді в матеріалі Bloomberg йдеться ось про що:
«Компанія AstraZeneca Plc та Оксфордський університет, що займають провідні позиції в пошуках вакцини від COVID-19, стикаються зі зростаючими питаннями про результати своїх тестових випробувань після визнання виробничої помилки.
У той час як у оголошенні, зробленому в понеділок компанією Astra та Оксфордським університетом, говорилося, що їхній засіб показав на пізній стадії дослідження ефективність в середньому у 70%, незначна кількість подробиць, опублікованих британськими партнерами, викликала побоювання, чи зможуть регуляторні органи прояснити ситуацію. У більш пізній заяві Оксфорд повідомив, що різниця у виробничих процесах призвела до того, що деякі учасники отримали половину дози замість повної.
Astra і Оксфорд сказали, що їхня вакцина була ефективна на 90%, коли при першій вакцинації давали половину дози, а дві повні дози показали ефективність 62%. Але керівник американської програми вакцинації, відомої як операція Warp Speed, на наступний день заявив, що доза, яка показує більш високий рівень ефективності, була протестована на більш молодому населенні і що половина дози була дана деяким людям через помилки в кількості вакцини, введеної у деякі флакони. У попередній заяві Astra нічого з цього розкрито не було.
Отримані результати породили оптимізм щодо того, що пандемія добігає кінця і що численні вакцини для боротьби з Covid-19 можуть бути готові найближчим часом після отримання позитивних результатів від компаній Pfizer Inc. та Moderna Inc. Astra і Оксфорд залишаються в безпосередній близькості від перших рядів, хоча те, як вони впоралися з великим випробуванням, налякало вчених та інвесторів, підвищивши ризик того, що це може уповільнити їх роботу».
У більш ранньому матеріалі Bloomberg повідомлялося:
«Вранці у понеділок AstraZeneca і Оксфорд повідомили результати після того, як 131 учасник випробувань у Великобританії і Бразилії заразився COVID-19. Середня ефективність 70% профілактики виглядала непоганим результатом, в межах очікувань аналітиків і вище 50% стандарту, встановленого FDA для вакцин від COVID.
Дивним у результатах Astra було те, що великі дози виявилися менш ефективними. У групі, що отримала з інтервалом приблизно в місяць дві повні дози, вакцина була ефективна тільки на 62% Але серед близько 2700 громадян, які отримали половину дози, за якою слідувала повна, кількість зросла до 90%.
“Поки незрозуміло, чи є цей ефект випадковим спостереженням або він відображає те, що більш висока доза може негативно позначитися на імунній реакції. Нам потрібно більше деталей, щоб почати розуміти це”, – сказав у інтерв’ю колишній глава відділу вакцин FDA Джессі Гудмен, який згодом був головним науковим співробітником агентства».
Таким чином, ніщо в публікаціях Bloomberg не вказує на якусь несумлінність AstraZeneca. Британсько-шведська компанія допустила звичайну технічну помилку при розфасовці експериментального препарату, а на наступний день сама з’ясувала, що саме призвело до очевидно дивного результату, і чесно про це повідомила. Звинувачення у підтасовуванні фактів, висунуті «Вестями», не мають під собою жодних підстав.
Джерело: Юрій Бершидський, для The Insider