Джерело: Юрій Бершидський, для The Insider
РІА «Новости» опублікувало розгорнуту статтю Володимира Корнілова під заголовком «Британія планує широку кампанію фейків проти Росії». У ній розповідається:
«Британія починає атаку проти Росії. Щоправда, називає це “контратакою”. Підсумком чергової антиросійської кампанії напевно стануть нові, більш витончені фейки і низка безпідставних звинувачень. Ми вже до цього мали б давно звикнути. Але, схоже, зараз Лондон виводить свою кампанію дезінформації проти нас на абсолютно новий рівень, з використанням армії та спецпідрозділів.
Такий висновок можна зробити з одкровень газети The Times, яка з посиланням на анонімні урядові джерела повідомляє, що Центр урядового зв’язку (Government Communications Headquarters, або GCHQ) “починає наступальну кібероперацію з метою підірвати пропаганду проти вакцини, поширювану ворожими державами”. Пояснення, якими газета супроводжує цю заяву, не залишають жодних сумнівів: мова йде виключно про єдину державу – про Росію.
Причому, судячи з усього, це спільна операція кількох британських спецслужб. Сам GCHQ офіційно входить в структуру Форін-офісу, водночас в рамках Об’єднаного розвідувального комітету працює в тісній кооперації з МІ-5, МІ-6 і військовою розвідкою Британії. Окрім того, The Times заявляє, що в операції проти нас бере участь 77-а армійська бригада – створене п’ять років тому кіберформування для психологічних спецоперацій у соціальних мережах та інтернеті. Судячи з масштабності задіяних сил, ресурси залучені немаленькі.
Нібито вся ця грандіозна метушня викликана “російською кампанією дезінформації проти британської вакцини від коронавірусу” – тієї вакцини, яка ще не створена і, можливо, так ніколи створена і не буде. Нагадаємо: ця підступна кампанія, нібито розпочата Росією, існує виключно в уяві. І, швидше за все, винайдена в редакції тієї самої The Times, яка без жодних доказів звинуватила Москву в спробах дискредитації неіснуючої вакцини. Тепер вона ж піднесла історію про початок “контратаки” проти нас. З чого можна припустити, що колись солідна газета стала складовою частиною цієї спецоперації».
Насправді в статті Люсі Фішер у The Times йдеться про те, що GCHQ збирається протидіяти дезінформаційній кампанії, яка розгорнута проти британської вакцини, що проходить зараз останню стадію клінічних випробувань проти коронавірусу.
The Insider вже писав про цю кампанію, в ході якої у соцмережах європейських країн, Індії та Бразилії розмістили серію карикатур російських авторів, які висміювали векторну вакцину, створену британською компанією AstraZeneca на основі аденовірусу, що вражає шимпанзе. Усі карикатури обсмоктують одну тему: від «мавпячого» вірусу людина може перетворитися на мавпу (приблизно такі ж аргументи висували триста з гаком років тому проти щеплень коров’ячої віспи – першої в історії людства вакцини).
The Times в середині жовтня з посиланням на анонімне джерело повідомила, що координують кампанію фейків російські чиновники. Тепер же, як пише газета, до припинення цієї кампанії взялися Центр урядового зв’язку і 77-а армійська бригада – підрозділ, спеціально створений для протидії дезінформації і пропаганді. Застосовувати будуть інструментарій, розроблений в ході боротьби із пропагандою ІДІЛ.
За інформацією The Times, дії GCHQ і 77-ї бригади спрямовані на «усунення контенту, пов’язаного із ворожими державами, і підрив операцій кібергравців, відповідальних за нього, включаючи шифрування їхніх даних, щоб вони не могли отримати до них доступ, і блокування їхніх комунікацій один з одним».
Які антиросійські фейки має на увазі РІА, з матеріалу незрозуміло. GCHQ і 77-ма бригада, як пише The Times, мають намір перешкоджати поширенню фейків, що дискредитують вакцину, а не створювати свої. Навряд чи в боротьбі за репутацію вакцини може чимось допомогти негативна інформація про Росію, правдива або фейкова. РІА згадує досвід співпраці британської влади з PR-компанією Bell Pottinger, яка для боротьби з ісламізмом на Близькому Сході створювала фейкові новинні сюжети, відеоролики і навіть серіали, які виглядали як автентична продукція з арабських країн. Але який стосунок це має до сьогоднішньої ситуації, зрозуміти неможливо: для протидії кампанії фейків про вакцину не потрібні власні фейки, та й Bell Pottinger вже три роки як не існує.
Але у РІА свої уявлення щодо задуманої британської кампанії:
«Не можна виключати, що недавнє загадкове відвідування президентом цієї країни Володимиром Зеленським лондонської штаб-квартири МІ-6 і секретної зустрічі там з її директором Річардом Муром так чи інакше пов’язані із започаткованою спецоперацією проти Росії. Сам очільник України зізнався, що мова на зустрічі йшла про “проблеми протидії дезінформації та фейковим новинам”. А потім з трибуни Верховної ради публічно запросив до роботи над цим завданням, поставленим у Лондоні, українських “експертів зі створення фейків і дезінформації”».
Взагалі-то Зеленський про зустріч в офісі MI6 розповідав так:
«Вони якраз сказали, що у нас велика проблема з тим, що ЗМІ фінансуються не тільки українцями. Що в Україні, на жаль, багато з тих телеканалів, які ми з вами знаємо, фінансуються різними групами».
Тобто мова йшла про захист українського інформаційного простору від дезінформації, що навряд чи якось може бути пов’язано з репутацією британської вакцини. Що ж стосується запрошення до роботи «експертів зі створення фейків і дезінформації», автор матеріалу РІА явно не вловив фірмовий гумор Зеленського. Повідомивши з трибуни Верховної Ради про ініціативу зі створення в Києві штаб-квартири Міжнародного офісу протидії дезінформації і пропаганді, президент додав, явно звертаючись до депутатів від проросійської опозиції:
«До речі, деяких із присутніх у залі запрошую приєднатися до участі в статусі відомих експертів зі створення фейків і дезінформації. Нехай ваш досвід дійсно трохи послужить державі».
Із цих двох фактів – зустрічі Зеленського з керівництвом MI6 та статті в The Times щодо планів протидії російській дезінформаційній кампанії – РІА робить воістину приголомшливий висновок:
«Здавалося б, навіщо досвідченим британським фахівцям з психологічних операцій була потрібна допомога України? Справа в тому, що розслідування методів Bell Pottinger в Іраку показало: у цій брудній роботі зі створення фейків вкрай необхідні носії мови, якою дезінформація поширюється. Для створення фальшивих роликів “Аль-Каїди” були залучені до 300 осіб, значна частина з яких – іракці. Якщо ж британські спецслужби вирішили застосувати проти нас ті ж методи, їм вкрай необхідні будуть грамотні носії російської мови. Зрозуміло, в якій країні краще шукати таких.
Так що можна собі уявити, якими методами британці збираються атакувати Росію. Якщо вони вирішили використовувати той самий арсенал темних операцій, які вони використовують на Близькому Сході, значить, можна очікувати появи фальшивих відео, роликів російською мовою, провокаційних постів в інтернеті, які будуть використані для подальших звинувачень проти Росії. Причому, судячи із залучених ресурсів, планується великий масштаб цієї кампанії. І до цього треба бути готовими».
Навіщо для боротьби з дискредитацією британської вакцини потрібна російськомовна кампанія – при тому що Росія явно не збирається закуповувати іноземні вакцини, – зрозуміти неможливо.
Джерело: Юрій Бершидський, для The Insider