Користувачі соцмереж масово поширюють неправдиву інформацію про те, що нібито коронавірус, перш ніж потрапити до легень, чотири дні «тримається в горлі». Автор поста радить вимивати інфекцію за допомогою вживання великої кількості теплої води та полоскання горла сольовими розчинами і підкисленою водою. Насправді ж розчини для полоскання, так само як і вживання теплої води, не здатні запобігти проникненню коронавірусу в організм людини.
За інформацією ВООЗ, період від моменту зараження Covid-19 і появою симптомів становить у середньому 5-6 днів, але може варіюватися в межах від 1 до 14 днів. Твердження про те, що коронавірус «живе» в горлі перші чотири дні хвороби, не має ніяких наукових підтверджень. За інформацією на сьогодні відомо, що вірус потрапляє в організм через ніс, рот або очі, а потім прикріплюється до клітин дихальних шляхів, які продукують білок, що має назву ACE2.
ВООЗ спростовує інформацію про те, що регулярне вживання питної води запобігає зараженню новим коронавірусом. Тим не менше, регулярне вживання води є корисною звичкою для загального стану здоров’я людини.
На сьогодні не було проведено широкомасштабного рандомізованого контрольованого дослідження «золотого стандарту» для підтвердження ефективності полоскання горла солоною водою, оцтом або будь-якими іншими пероральними розчинами для профілактики інфекцій верхніх і нижніх дихальних шляхів, викликаних коронавірусом або будь-якою іншою інфекцією.
Невеликі дослідження продемонстрували позитивний вплив промивання горла в разі бактеріальної інфекції верхніх дихальних шляхів. Нагадаємо, новий коронавірус є вірусною інфекцією, яка уражує переважно нижні дихальні шляхи. Офіційні рекомендації ВООЗ, органів охорони здоров’я США, Канади та Великої Британии, а також протокол лікування Covid-19 МОЗ України та рекомендації Центру громадського здоров’я МОЗ України не називають полоскання горла як ефективний засіб у лікуванні Covid-19.
«Думка про те, що вірус можна прибрати з горла за допомогою полоскання, свідчить про глибинне розуміння механізмів виникнення симптомів. Якщо у людини з’явилися скарги у вигляді першіння, болю, кашлю, то збудник вже проник у клітини і викликає патологічні процеси. Вимити його із клітин чим завгодно неможливо. Про це свідчать і наукові дослідження, які не показали жодної користі таких дій для боротьби з коронавірусом. Втім, сама процедура полоскання горла водою з дрібкою соди може бути корисною для зволоження слизової та симптоматичного лікування першіння”, – пояснює для StopFake.org сімейний лікар Дарина Дмитрієвська.
Всесвітня організація охорони здоров’я стверджує: «Хоча деякі західні, традиційні або домашні засоби можуть забезпечити комфорт і полегшити симптоми Covid-19, немає ніяких доказів того, що нинішня медицина може запобігти хворобі або вилікувати її».
Раніше StopFake.org спростовував інші ненаукові рекомендації з лікування Covid-19 – про те, що нібито медичні банки захищають і лікують від COVID-19, що нібито за допомогою вдихання пари горілки можна вилікуватися від коронавірусу за один день і що сода з лимоном лікують коронавірус.