Джерело: Юрій Бершидський, для The Insider
Оглядач РІА «Новости» Ірина Алксніс у замітці під заголовком «Страшна таємниця загибелі порома “Естонія” розкрита» пише:
«В день пам’яті жертв аварії порома “Естонія” прем’єр-міністр прибалтійської республіки Юрі Ратас на спеціальній пресконференції заявив про необхідність нового розслідування катастрофи, що сталася понад чверть століття тому. Приводом для раптової заяви політика став документальний фільм “‘Естонія’: знахідка, яка змінює все”, що був показаний цього ж дня на телеканалі Discovery.
Знахідка – це пробоїна довжиною близько чотирьох метрів і шириною приблизно 1,2 метра в корпусі судна. Її підводні зйомки й було показано у фільмі. А сенсацією це стало тому, що в офіційному звіті розслідування, яке було остаточно припинено в 2009 році, немає жодного згадування про це пошкодження.<…>
Підсумком багаторічного розслідування стали висновки комісії про те, що причиною затоплення порома виявилося відпадання носових воріт (візорів) і сильний шторм. <…> Колишній керівник естонської комісії з розслідування загибелі порома Маргус Курм прямолінійно припустив, що причиною аварії стало зіткнення з підводним човном. Шведським підводним човном. До речі, в тому районі на той час дійсно проходили натовські військові навчання. <…>
При цьому політичний антураж у вигляді унікальної заборони наближатися до затонулого порома і спроби засипати його (особливо той самий пошкоджений правий борт) гравієм дають привід думати не про халатність слідства, а про набагато гірше – змову на найвищому державному рівні з метою приховати істинні причини події».
Прем’єр-міністр Естонії Юрі Ратас дійсно оголосив, що у зв’язку з новою інформацією буде проведено нове розслідування обставин загибелі порома «Естонія», яким керуватиме Естонія. Але це не означає, що результати попереднього розслідування тепер розглядаються як помилкові або спотворені. Міністр закордонних справ Урмас Рейнсалу заявив, що розслідування буде спиратися на звіт 1997 року, і додав: «Нове технічне розслідування не означає, що звіт 1997 року анульовано».
Науковий співробітник Талліннського технічного університету Крістьян Табрі, експерт із корабельних аварій і зіткнень суден, вважає, що пробоїна, виявлення якої автор фільму подає як сенсацію, не могла бути причиною катастрофи. Портал естонської громадської телерадіокомпанії ERR пише:
«За допомогою нескладної проекції Табрі пояснює, що механічна пробоїна розміром метр на чотири виникла вище ватерлінії порома, в районі бортового лого Estline. Вчений стверджує, що фактично вона не могла стати причиною аварії корабля.
“Скажемо так, на підставі короткого відео остаточних висновків робити не можна. Але неправильна форма пробоїни вказує на те, що її причиною не міг стати симетричний об’єкт – такий, як інше судно. Це міг бути, наприклад, камінь на дні моря”, – зазначає Табрі.
Чому норвезькі документалісти виявили пробоїну тільки зараз? Цьому теж є пояснення: коли пором затонув, він ліг на правий борт і закрив її своєю вагою. Згодом пісок з-під корпусу вимився і судно нахилилося, оголивши діру.
Версію колишнього генпрокурора Маргуса Курма, який керував комісією із розслідування аварії корабля 26-річної давності, про зіткнення зі шведським підводним човном, відкидає і професор Яан Метсавеер, який також входив до складу названої комісії. За його словами, пробоїна з’явилася вже на дні моря, після аварії порома».
Пробоїна в борту порома «Естонія». Кадр із фільму «„Естонія”: знахідка, що змінює все»
Твердження РІА про навчання НАТО в районі катастрофи – неправда. Пором затонув у ніч із 27 на 28 вересня 1994 року поблизу фінського острова Утьо (входить до групи Аландських островів). Швеція, незважаючи на свій нейтральний статус, з 1994 року бере участь в програмі НАТО «Партнерство заради миру», в тому числі й у деяких навчаннях. Але єдиним заходом за участю Швеції в 1994 році були військово-морські навчання Baltic Operations (BALTOPS), що проходили з 6 по 10 червня. У вересні ж у Балтійському морі проходили тільки спільні навчання Німеччини, Данії та Польщі зі знешкодження мін, в яких шведські підводні човни не могли брати участь, та й район цих навчань був значно далі на південний захід від місця катастрофи.
Припущення Маргуса Курма про те, що в загибелі порома винний шведський підводний човен, а влада Швеції відтоді цей факт приховує, вочевидь вписується в ряд конспірологічних версій – наприклад, про те, що на борту «Естонії» перевозили зброю. За різними версіями, це було чи то якесь обладнання для американської ППО, то чи крадене озброєння колишнього СРСР; в зв’язку з цим висловлювалися припущення, що якась секретна організація влаштувала на борту порома вибух. Всерйоз такі версії ніхто не розглядав.
Аварія порома «Естонія» стала найбільшою морською катастрофою в Європі в мирний час. Із 989 пасажирів і членів екіпажу, які перебували на борту, загинули або зникли безвісти 852. За міжурядовою угодою Естонії, Швеції і Фінляндії про спокій загиблих наближення до затонулого судна без спеціального дозволу заборонено.
Джерело: Юрій Бершидський, для The Insider