Користувачі соціальних мереж поширюють інформацію про те, що тести на COVID-19 за допомогою мазка з носа (ПЛР-тестування) є небезпечними, оскільки можуть пробити «захисний, гематоенцефалічний бар’єр». Насправді ж тестування є безпечним.
Як стверджують автори таких повідомлень, мета тестування на COVID-19 – спеціально пробити бар’єр і «створити вхід у мозок для будь-якої інфекції». Також вони заявляють, нібито «глибоке введення тестової палички в ніс викликає ушкодження гематоенцефалічного бар’єру, а також може пошкодити залози внутрішньої секреції (наприклад, гіпофіз)».
Після поширення зазначеної інформації StopFake звернувся до заступника директора Київського лабораторного центру МОЗ Наталії Гунченко. Ми запитали її, чи можливо при тестуванні на COVID-19 через ніс пошкодити гематоенцефалічний бар’єр. На що спеціалістка відповіла, що це неможливо, і про жоден такий випадок вона не чула. Подібного типу повідомлення про небезпеку пошкодження бар’єру Гунченко назвала «абсолютною фейком».
В Україні, як і в інших країнах світу, існує чітка процедура відбору матеріалів при тестуванні на COVID-19. В українських стандартах прописано, на скільки сантиметрів і під яким кутом вводиться наконечник тампона, щоб зібрати достатню кількість матеріалу і не травмувати пацієнта. Подібна методика прописана і в інших наукових журналах.
Варто зазначити, що інформація про нібито небезпеку такого тестування активно поширювалася в англомовному сегменті соціальних мереж. Аналогічні спростування робили «AFP», «Leadstories» і «Checkyourfact».