На тлі протестів і страйків у Білорусі проти фальсифікації президентських виборів та застосування насильства щодо протестувальників, у мережі продовжують з’являтися різноманітного роду фейки і маніпуляції. Цього разу користувачі Facebook та інших соціальних мереж і месенджерів поширили світлини, на яких учасники протестів нібито ділять плату за участь у мітингу. Насправді ж на фотографіях зображено, як активісти стихійного мітингу в білоруському місті Гродно збирають гроші серед мітингувальників для звукової апаратури. Сам мітинг відбувся 23 серпня 2020 року.
В описі до таких фотографій автори натякають на те, що учасникам антиурядових мітингів платять за участь у протестах, а деякі додають, що це нібито робить Сорос.
У правому нижньому кутку на фотографіях видно копірайт білоруської служби Радіо Свободи (БелТА). Ці фотографії можна знайти в офіційному телеграм-каналі «БелТА» з підписом «А ў Горадні зьбіраюць гріш на апаратуру на мітингах» («А в Гродно на мітингах збирають гроші на звукове обладнання» – укр.), а також на сайті служби, де розповідається про те, що «за декілька хвилин на обладнання для мітингів зібрано понад 3200 рублів».
Дійсно, 23 серпня 2020 року в білоруському місті Гродно на площі Леніна почали збиратися учасники протесту, щоб висловити незгоду із ситуацією в країні. Оскільки люди почали збиратися на мітинг хаотично, вони не мали жодної звукопідсилювальної апаратури. Учасник акції розповів місцевому виданню tut.by про те, як люди зібрали гроші на мікрофон та іншу апаратуру. Мітингувальники почали скаржитися на те, що людей, які виступають з мегафоном, було погано чути, тому на місці вирішили скинутися грошима на необхідну звукопідсилювальну техніку. Протягом чверті години була зібрана необхідна сума, і частина активістів вирушила за покупкою.
Про цей приклад самоорганізації протестувальників окрім БелТА написали й інші видання, серед яких Sputnik, TUT.by, Meduza, newgrodno.by, vkurier.info тощо. Більше фотографій збору коштів опублікувало видання TUT.by.
Окрім того можна знайти й відео, що розповідає про цю подію, його публікувала БелТА на своєму каналі в Telegram.
Також StopFake.org звернувся за коментарем до співзасновника ініціативи BY_Help і представника Фонду солідарності BYSOL Андрія Стрижака.
Щодо фінансування мітингів активіст розповідає: «Це велике зібрання людей, яке збирається в певному місці, в певний час. І бюджет цього мітингу мінімальний, з тієї причини, що на останніх мітингах не використовувалася звукопідсилююча апаратура, не ставилася сцена, не залучалися якісь технічні служби. Тобто, бюджет мітингу складає бюджет проїзду людини на метро, або проходу пішки. Мітингувальники самі собі малюють плакати, або купують прапори. У нас немає жодних відомостей про те, що є якісь централізовано проплачені учасники, яких звозили на акції протесту. У публічному просторі немає такої інформації, також про це ми не отримуємо будь-які інсайди. Гравців, які були б зацікавлені в оплаті учасникам мітингів, також немає. Це дуже важливе питання. Зараз це народний виступ – люди виходять, висловлюють свою точку зору і відстоюють свої інтереси»
Раніше StopFake.org вже писав щодо інших фейків і маніпуляцій навколо ситуації в Білорусі – про те, що нібито Сім’я Тихановської сфотографувалася в футболках терористичного угруповання, що нібито Польща планує напасти на Білорусь, і про те, що нібито Біло-червоно-білий прапор в Білорусі – прапор нацистів.